Elfriede Jelinek - Dzieci umarłych

Autor:


"Dzieci umarłych" pokazują nieznane dotychczas w Polsce oblicze pisarki jako wielkiej moralistki, tej, która zmusza do niemal psychoanalitycznej pracy nad historią. Powieść ukazuje wyparte aspekty austriackiej przeszłości i zadaje pytanie o odpowiedzialność za faszyzm, za udział w ludobójstwie.

W krajobrazie pięknej styryjskiej prowincji, w sielskim alpejskim pensjonacie, trudno dostrzec jakikolwiek ślad zbrodni. Jednak historia powróci w przerażających okolicznościach, bo prawdy nie zdołają ukryć ani ziemia, ani czas. Raz popełnione morderstwo krąży w krwiobiegu świata. Duchy umarłych są stale obecne pośród żywych, nawet jeśli ci ostatni zdają się tego nie dostrzegać. Austria okazuje się w tej perspektywie wielkim cmentarzem, domem umarłych, krajem, który nigdy nie uporał się z nazistowską przeszłością, również dziś pełnym nieodpowiedzialnych szaleńców, nie mających poszanowania dla różnych form życia. Jelinek w mistrzowski sposób porusza temat obecny stale w twórczości innych wybitnych współczesnych austriackich autorów: Martin Pollacka, Roberta Menassego, Roberta Schindla, Josepha Haslingera. To oni piszą w imieniu wszystkich wymordowanych, a także ich dzieci, tytułowych dzieci umarłych, tych, którzy nie mogą już dać świadectwa. Jedna z najważniejszych powieści Jelinek.

Dzieci umarłych to jedna z najważniejszych powieści niemieckojęzycznych XX wieku. - „Der Standard”

Każde zdanie wywołuje obrazy i w każde wpisane są liczne nawiązania. Każde zdanie jest trafne. - „Salzburger Nachrichten”

Trzeba mieć odwagę Elfriede Jelinek, by pisać przeciw zakłamaniu całego społeczeństwa! - „Badener Tagblatt”



 Elfriede Jelinek (ur. 1946), laureatka Nagrody Nobla (2004), większość życia spędziła w Wiedniu. Otrzymała gruntowne wykształcenie muzyczne, studiowała także teatrologię i historię sztuki. Zadebiutowała w roku 1967 jako poetka. Dziś jest cenioną autorką powieści i dramatów. Znana w Polsce z książek: "Pianistka" (wyd. II poprawione W.A.B. 2004), "Amatorki" (W.A.B. 2005), "Wykluczeni" (W.A.B. 2005), "Pożądanie" (W.A.B. 2007), "Żądza" (W.A.B. 2007) oraz utworów scenicznych: "Choroba albo współczesne kobiety", "Nora", "Clara S.", "Zajazd," "Ulrike Maria Stuart;" ostatnio ukazały się drukiem miniatury "Śmierć i dziewczyna" I–V. "Dramaty księżniczek" (2007) i wydane w jednym tomie "O zwierzętach" i "Chór sportowy" (2008). W 2009 roku Wydawnictwo W.A.B. opublikowało jej debiut literacki – jesteśmy przynętą kochanie!. Dzieci umarłych ukazały się w 1995 roku.

...