Brokuły na Twoim talerzu
Brokuły coraz częściej trafiają na nasze talerze – i słusznie! Są doskonałym źródłem witaminy A, B,C, PP oraz beta-karotenu. Zawierają kwas foliowy, żelazo, wapń, fosfor oraz potas. Ponadto są w stanie uchronić nas przed nowotworami.
Brokuły to faktycznie krewniak kalafiora w zielonej wersji., który trafił do kuchnie europejskiej już ponad 3 tys. lat temu. Uważa się, że brokuły pochodzą z krajów śródziemnomorskich. Ich nazwa kojarzona jest z łacińską nazwą brachium, co oznacza gałąź. Od XVI do XVII wieku we włoskiej prowincji Kalabria uprawiano wiele różnych odmian brokułów, które do dziś znane są pod nazwą calabrese*.
Podobnie jak kalafior, brukselka oraz kapusta, brokuły należą do tej samej rodziny warzyw. Zawierają niewielką ilość pożytecznych dla organizmu fitozwiązków, takich jak np. idole- związki azotu, które mają zdolności, by chronić nas przed rakiem. Powstrzymują substancje rakotwórcze przed uszkodzeniem cząsteczek kwasów dezoksyrybonukleinowych (DNA), odpowiadających za kod genetyczny komórek.
Kupując brokuły w sklepach, wybierajmy te, które mają żywy, zielony kolor, odkładajmy te z przebarwieniami i żółtawo-brązowymi plamkami. Pamiętajmy, że podczas gotowanie borkuły tracą około połowę ze swoich wartości odżywczych, dlatego najzdrowiej jest gotować je na parze. Po ugotowaniu podajemy je jako dadatek, polane podsmażoną bułką tartą. Brokuły można również zapiekać, dodawać do pizzy, sałatek, ragout lub przyrządzać z nich zupy – kremy.
Choć ich smakiem możemy się delektować praktycznie przez cały rok, warto jeść dużo brokuł właśnie teraz, kiedy są najtańsze i najsmaczniejsze, a nasz organizm ma większe zapotrzebowanie na witaminy i wartości odżywcze.
Kilka brokułowych inspiracji:
1. Sałatka z brokułów lub cukinii
Składniki:
1/2 kg brokułów lub małych cukinii
40 dag pomidorów
1 szklanka sosu majonezowego
6 ząbków czosnku
4 jaja ugotowane na twardo
6 łyżek posiekanego koperku z nacią pietruszki,
sok z cytryny, sól, cukier, pieprz
Sposób przyrządzenia
Brokuły lub cukinię umyć, osączyć. Skrajać końce cukinii (pozostałości dna kwiatowego i ogonka). Ugotować warzywa, wkładając do wrzącej, osolonej wody. Gotując brokuły dodać się odrobinę cukru. Miękkie warzywa odcedzić, ostudzić. Pomidory umyć, sparzyć wrzącą wodą, obrać ze skórki, a gdy ostygną pokroić w plasterki i ułożyć na półmisku. Na warstwie pomidorów położyć pokrojoną w plasterki cukinię lub pokrojone brokuły. Sos majonezowy wymieszać z drobno posiekanym czosnkiem, przyprawić do smaku sokiem z cytryny, solą, cukrem, pieprzem. Przygotowanym sosem polać sałatkę, posypać posiekanym koperkiem, obłożyć dekoracyjnie jajkami pokrojonymi w cząstki lub plasterki. Można ozdobić listkami pietruszki naciowej lub jarmużu.
2. Zupa krem
Składniki:
1 brokuł
2 marchewki
1 pietruszka
1/4 cebuli
1/4 pora
plaster selera
4 - 5 brukselki
2 ziemniaki
sól, pieprz
makaron
kostka rosołowa
Sposób przygotowania:
Gotujemy brokuł w lekko osolonej wodzie. W osobnym garnku, na kostce gotujemy grubo pokrojoną resztę warzyw. Gdy będą miękkie, dodajemy brokuł i miksujemy. Podajemy z makaronem – muszelkami.
3. Brokuły z makaronem
Składniki:
1 brokuł
1 główka czosnku
1 paczka makaronu(400g) np. rurki
ser żółty
masło
oliwa
sól
pieprz
Sposób przygotowania:
Brokuły pokroić na różyczki, opłukać, nóżki pokroić na kawałki 2-3cm i ponacinać na krzyż. Gotować na parze pod przykryciem ok. 10 minut, aby były lekko twarde.Ugotować w miedzy czasie makaron. Na dno garnka lub głębokiej patelni wlać oliwę, podgrzać i na niej zarumienić pokrojony w kostkę czosnek. Dodać ugotowane gorące brokuły, wymieszać z czosnkiem dodając duży wiór masła, sól i pieprz do smaku. Wymieszać. Dodać gorący odcedzony makaron, wymieszać wszystko razem i chwile potrzymać jeszcze na ogniu. Dodać żółty ser pokrojony w słupki (lub starty drobniej) i przemieszać do roztopienia sera. Zdjąć z ognia i chwile potrzymać jeszcze pod przykryciem.
4. Brokułowa sałatka z fetą i ziemniakami
Składniki:
300 g brokułów
100g ugotowanych ziemniaków
50 g sera feta
10 g słonecznika
ząbek czosnku, przyprawa do ziemniaków
Ziemniaki pokroić na plastry i podsmażyć. Brokuły ugotować. Fetę pokroić. Słonecznik uprażyć na patelni. Wszystko wymieszać, doprawić wg. uznania.
* źródło: „Czy wiemy co jeść? Co pomaga a co szkodzi.” Przegląd Reader’s Digest, Wa-wa 1997.
...