Pierniki z Torunia w Krakowie
"Katarzynki", "Serca w czekoladzie", nadziewane, glazurowane - wszystkie jednakowo smakowite i aromatyczne. Mowa o piernikach - jednych z najstarszych i najbardziej popularnych przysmaków goszczących na świątecznych stołach. Aby uprzyjemnić czas przedświątecznych przygotowań, Galeria Krakowska zaprasza rodziców i dzieci do wspólnego wypiekania pierników.
Warsztataty prowadzone będą przez mistrza piernikarskiego i wiedźmę korzenną z Żywego Muzeum Piernika z Torunia, potrwają od 4 do 23 grudnia. W tym czasie 5 i 6 grudnia do Galerii Krakowskiej zawita również inny długo wyczekiwany gość - święty Mikołaj z workiem pełnym upominków. „Dzieci, które wezmą udział w warsztatach piernikarskich na terenie Galerii Krakowskiej nauczą się od podstaw techniki wyrabiania i wypiekania świątecznych pierników - przesiewania mąki, ubijania korzeni w moździerzu, kształtowania ciasta w formy, a wszystko to w atmosferze zabawy” - mówi Andrzej Olszewski mistrz piernikarski z Muzeum Piernika w Toruniu. Podczas pokazów mali piernikarze samodzielnie stworzą i wypieką pierniki w sposób, w jaki przed 500 laty piekli je legendarni toruńscy piernikarze. Wiedźma korzenna opowiadać będzie stare podania ludowe związane z piernikiem. Dzięki poznaniu tajników wiedzy piernikarskiej, leżakowanie, dotąd rozpoznawane przez przedszkolaki jako poobiednia drzemka, teraz kojarzone będzie jako proces dojrzewania każdego smakowitego piernika!
Przedświąteczne wypiekanie pierników w Galerii Krakowskiej potrwa do Wigilii. Warsztaty będą odbywały się codziennie na poziomie -1 koło sklepu Smyk. Od 5 do 6 grudnia dzieci spotkają się ze świętym Mikołajem, od którego dostaną drobne upominki, i z którym będą mogły zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.
Pierniki – świąteczne przysmaki
Nazwa tego jednego z najpopularniejszych ciast wywodzi się od staropolskiego słowa „pierny", czyli pieprzny, ponieważ według dawnych receptur do pierników dodawano również pieprz. Nie jest więc przypadkiem, iż piernik w języku niemieckim nazywa się Pfefferkuchen, po szwedzku zaś Pepparkokor. Jednak czasy się zmieniły, a wraz z nimi piernik, który dziś ma być przede wszystkim słodki i pachnący – zamiast pieprzem lepiej przyprawić go więc miodem, cynamonem, imbirem, gałką muszkatołową lub anyżem.
Stary jak piernik
W przysłowiu tym kryje się sporo prawdy. Pierniki zyskały bowiem popularność nie tylko z powodu niezaprzeczalnych walorów smakowych, ale również ze względu na swoją „długowieczność”, którą zawdzięczają m.in. wsadowi z przypraw korzennych. Prawidłowo wyrobiony i wypieczony piernik, przechowywany w zimnym i suchym miejscu, może przetrwać nawet kilka miesięcy. Dzięki temu, w średniowieczu był popularnym towarem eksportowym oraz częstym podarkiem dla przybywających
z daleka gości. Pierwsze pierniki pojawiły się już w XIII wieku w Toruniu, zaś wypiekiem tych ciast zajmowały się specjalne cechy rzemieślnicze, strzegące skrzętnie tajników piernikarskiej wiedzy. Jednak nie tylko Toruń posiada tak długą tradycję piernikarską. Źródła podają, iż pierwszy cech piernikarski powstał w Krakowie, zaś na Lubelszczyźnie do dziś żywa jest tradycja ofiarowywania pannie młodej w dniu ślubu surowego ciasta w ozdobnym naczyniu, które ma przynieść jej szczęście i bogactwo - pod warunkiem, że ofiarowanego ciasta wypiecze ona potem pyszny piernik. Rodzajów pierników jest bardzo wiele, gdyż tradycyjnie pieczono go niemal na każde święto w kalendarzu obrzędowym oraz uroczystości lokalne. Ciasto wyrabiano w okresie adwentu. Na świętej Katarzyny pieczono „katarzynki” w kształcie serc, na świętego Mikołaja „mikołajki”, zaś na święta Bożego Narodzenia duże pierniki na stół świąteczny oraz aniołki i diabełki choinkowe. Piernikowe baranki i zajączki przygotowywane były na Wielkanoc.
Pyszne i zdrowe
Tradycyjny piernik to jeden z nielicznych słodyczy, posiadający wyśmienity smak i walory zdrowotne, które zawdzięcza wspomnianemu już wcześniej bogactwu przypraw korzennych. Uśmierzają one dolegliwości związane z nerwicą, schorzenia przewodu pokarmowego, serca i niedokrwistości. Dobrze więc, w okresie świątecznego objadania się nie zapomnieć o postawieniu na stole starego, dobrego, tradycyjnego piernika.
...