Dbaj o pęcherz - nie tylko zimową porą
W chłodne dni jesteśmy bardziej narażeni na różnego rodzaju infekcje. Jedną z nich może być zapalenie pęcherza moczowego. Najwięcej przypadków zachorowań można zaobserwować u kobiet. Chory pęcherz nie jest przyjemną dolegliwością, a bagatelizowanie jego leczenia prowadzi do kolejnych nawrotów tej choroby, którego najpoważniejszym stadium jest zakażenie nerek. Zadbaj o siebie już teraz i nie pozwól na "zepsucie" swojego samopoczucia i zdrowia.
Częstą dolegliwością u kobiet występującą "późną jesienią" jest choroba pęcherza moczowego. Bierze się ona często z nieodpowiedniego ubioru do warunków pogodowych (np.odsłoniętych pleców), co powoduje przemarznięcia i przeziębienia, ale także z powodów anatomicznych. Budowa kobiety składa się z cewki moczowej, która jest znacznie krótsza i szersza niż mężczyzny, co ułatwia bakteriom dostanie się do układu moczowego.Według badań głównym winowajcą jest bakteria Escherichia Coli, która powoduje aż 95 % zakażeń. Także bliskie umiejscowienie odbytu pomaga w przenoszeniu bakteri, dlatego jeśli chodzi o pęcherz istotne jest odpowiednie dbanie o higienę intymną. Na infekcję narażone są kobiety często uprawiające seks oraz stosujące takie środki jak np. spirale bądź krążki domaciczne. Używanie nieodpowiednich podpasek bądź tamponów prowadzi do komplikacji i narażenia pęcherza. Kiedy nasz pęcherz jest chory mimowolnie wysyła sygnał do układu nerwowego o nakazie natychmiastowego oddania moczu, mimo, iż nie jesteśmy w stanie go oddać. Uczucie to wywołane jest nadęciem podbrzusza, wywołującym uczucie wypełnienia. Stan ten może nieuchronnie prowadzić do rozdrażnienia i nerwowości.
Zapalenie pęcherza moczowego jest niezbyt przyjemnym uczuciem, które przejawia się następującymi objawami:
- nadmierna częstość oddawania moczu
- parcie na pęcherz, mimo niemożliwości oddania moczu
- piekący ból, swędzenie, zaczerwienienie
- silny ból w dolnej części brzucha
- gorączka ok.38°C
- dreszcze
- może się także pojawić mocz o zabarwieniu mętnym lub krwistym i nieprzyjemnym zapachu
Zazwyczaj infekcja dróg moczowych trwa do 5 dni. Leczenie nie musi od razu odbywać się na zasadzie antybiotyków. Początkowo można profilaktycznie spróbować wyleczyć pęcherz takimi środkami jak: leki ziołowe, które są dostępne w aptekach bez recepty ( np.Urosept, Nefrosept czy Prouro, wzbogacone w witaminę C, która wpływa na prawidłowe funkcjonowanie układu moczowego). Przydatną informacją, która także wspomaga leczenie pęcherza jest picie dużej ilości wody (ok.2 litrów) albo herbat moczopędnych (ze skrzypu, pokrzywy) oraz ich częste wydalanie, które wypłukuje bakterie.
Istotnym składnikiem leczenia pęcherza jest także żurawina, która od wszechczasów była stosowana przez zielarzy, jako środek wzmacniający odporność organizmu, do leczenia zapaleń dróg moczowych i kamicy nerkowej. Potwierdzają ten fakt badania przeprowadzone w USA, Kanadzie i Izraelu w ostatnim dziesięćleciu. Udowodniły one korzyści leczenia zapaleń dróg moczowych tym owocem. Badania naukowe, doświadczalne i kliniczne potwierdzają tezę, że sok z żurawin może stanowić w tym schorzeniu skuteczną alternatywę dla leków przeciwbakteryjnych. Zawiera związki roślinne, które zmniejszają przyczepność bakterii Escherichia Coli do nabłonka dróg moczowych, dzięki czemu nie powodują dalszego ich rozmnażania. Efektem jest mniejsze spustoszenie wśród żyjących w pęcherzu pożytecznych drobnoustrojów. Stosowanie żurawiny skraca okres choroby i zapobiega nawrotom. Dzięki temu spożywanie żurawiny znajduje coraz szersze zastosowanie w leczeniu zapaleń pęcherza i łagodnych zakażeń układu moczowego. Zalecane jest także częste picie soku żurawinowego, kiedy mamy do czynienia z kamieniami. Żurawina zawiera w sobie cenne witaminy i sole mineralne Dzięki bogatej zawartości w witaminę C już od dawna była zalecana na przeziębienia. Picie bądź zażywanie żurawiny w tabletkach stosuje się we wszystkich zakażeniach układu moczowego. Preferuje się ją zwłaszcza w tych nawracających, kiedy stosujemy przewlekle antybiotyki.
Pamiętajmy o profilaktyce jeśli chodzi o zapalenie układu moczowego. Nie bagatelizujmy sprawy i stawmy temu problemowi czoła jako kobiety, które potrafią zadbać o siebie i swój organizm!
...