Jak radzimy sobie z bólem gardła?

Autor: Natalia Tyszka


Ból gardła w taką pogodę to dla wielu z nas całkiem naturalna sprawa. Borykamy się z nim wymyślając co chwilę nowe sposoby na jego zminimalizowanie. Zazwyczaj sięgamy po środki ogólnodostępne bez recepty w każdej aptece. Istnieją również naturalne sposoby na walkę z infekcją górnych dróg oddechowych, zazwyczaj są to przygotowane samodzielnie płukanki.

Ból gardła najczęściej pojawia się nagle. Nie odczuwamy zwykle żadnych symptomów, które mogłyby sygnalizować jego rychłe nadejście. Może się zdarzyć, że poprzedza go katar. W większości przypadków przyczyną infekcji gardła bywają wirusy (adenowirusy i enterowirusy), rzadziej bakterie. Dominującym objawem jest ból gardła, nasilający się podczas połykania, uczucie drapania, kłucia i pieczenia. Leczenie wirusowych zapaleń gardła zazwyczaj jest objawowe. Infekcja gardła jest chorobą samoograniczającą, czyli po okresie ostrych objawów dochodzi do poprawy i wyleczenia.

Kiedy już dopadł nas ból gardła i chcemy się go jak najszybciej pozbyć musimy dużo pić. Najlepszym wyborem będę owocowe herbaty, soki owocowe, napary z rumianku, kwiatu lipy czy z kwiatu czarnego bzu. Oprócz działania bezpośrednio łagodzącego ból gardła, zioła te mogą działać rozgrzewająco. Pamiętajmy o tym, by płyny były tylko letnie. Aby wspomóc proces leczenia sięgnijmy po warzywa i owoce, czyli po witaminy. Unikajmy ostrych potraw, które mogą dodatkowo drażnić chorą błonę śluzową gardła. Zalecane jest spożywanie czosnku, który ma działanie przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne i odkażające.

Bólowi gardła bardzo często towarzyszy chrypka. Jest to skutek podrażnienia lub zapalenia krtani. Jednym ze sposobów walki infekcją są pastylki do ssania. Wiele z nich łagodzi ból i ułatwia przełykanie, ale nie wszystkie zwalczają przyczynę, jaką są zarazki. Najlepsze są, dlatego tabletki o działaniu wieloskładnikowym, które zmniejszą oznaki infekcji i zarazem leczą ją, zabijając bakterie. Po takie odkażające pastylki warto sięgnąć od razu, gdy zaczyna się nam zapalenie gardła. Preparaty ty utrudniają rozwój zarazków, chronią przed ich wędrówką ku migdałkom i w dół dróg oddechowych-do krtani i oskrzeli. Warto stosować zwłaszcza te, które są wzbogacone witaminą C i nie zawierają cukru (Sebidin plus, Strepsils, Cholinex). Większość tabletek do ssania głównie uśmierza ból, ale niektóre niszczą także bakterie Gram-dodatnie i Gram-ujemne oraz drożdżaki Candida albicans (Septolete, Halset, Sebidin plus). Inne dodatkowo łagodzą objawy suchego kaszlu i zmniejszają przekrwienie śluzówki (Isla, Tymianek i podbiał). Jednym z enzymów stanowiących składnik tabletek do ssania jest lizozym. Osoby uczulone na białko kurze powinny unikać takich specyfików.

Pomocne mogą także okazać się inhalacje oraz preparaty z atomizerem, które w płynnej postaci wstrzykujemy do jamy ustnej w kierunku gardła (Tantum verde, Neo Angin). Mają one bardzo podobne działanie do tabletek.

Możemy także pomóc sobie przygotowując ziołowe płukanki o działaniu odkażającym i ściągającym. Działanie lecznicze wykazuje kora dębu, rumianek, szałwia. Można też kupić gotowy preparat wyciągu z rumianku - Azulan. Gdy chwyci nas nagle ból gardła i nie mamy "pod ręką" tych ziół, możemy sobie poradzić, przygotowując do płukania gardła solankę, którą sporządzamy z łyżeczki zwykłej soli kuchennej lub sody oczyszczonej rozpuszczonej w szklance ciepłej wody.

Pamiętajmy o tym, by dbać o siebie, zwłaszcza, kiedy za oknem jest mróz. Ubierajmy się ciepło, starajmy się unikać klimatyzacji, palenie papierosów i nadużywania alkoholu. Spożywajmy również jak największe ilości witamin. Pijmy też jak najwięcej płynów!




...