Szykujemy wyprawkę na przyjście niemowlaka

Autor: Barbara Kusicka


Okres ciąży poza tym, że płynie nam pod znakiem wielu niedogodności fizycznych i zmagania się ze zmianami w naszym ciele, jest również czasem wielkich przygotowań na przyjście nowego członka naszej rodziny. Kompletowanie wyprawki dla niemowlaka rozpoczynamy już w średniozaawansowanej ciąży. Zakupy z mniejszym jeszcze brzuszkiem są dla nas bardziej komfortowe, a dodatkowo pozwalają na uniknięcie pochopnych wydatków, wynikających z działania na ostatni moment.

Przygotowywania pokoiku dla niemowlaka, pięknych, kolorowych ubranek i akcesoriów to najprzyjemniejsze chwile, jakie spędzamy podczas oczekiwania na narodziny dziecka. Będąc przyszyłymi rodzicami chcielibyśmy, aby naszemu maleństwu niczego nie brakowało i by wszystko, co przygotujemy na jego przyjście było dla niego jak najlepsze. Często dajemy się porwać szaleństwu zakupów. Najbezpieczniej jednak takie działanie temperować, chociaż bez wątpienia wynika ono z bezgranicznej miłości i radości. Śpioszki, które dziś nęcą na wystawie, po porodzie mogą okazać się za małe. Być może ktoś z rodziny ma małe dzieci, które wyrosły już z wózka i teraz kurzy się gdzieś niepotrzebnie w kącie...

Urządzenie pokoju dla noworodka to jedno z pierwszych wyzwań dla rodziców. Poradniki parentingowe pełne są instrukcji dotyczących odpowiedniego doboru łóżeczek i przewijaków. Trudno jednak znaleźć informacje na temat estetyki takiego wnętrza, a nie każdy może pozwolić sobie na pomoc profesjonalnego projektanta. Dlatego też, aby takie miejsce było nie tylko funkcjonalne, ale także piękne i harmonijne, warto trzymać się kilku podstawowych zasad.   

Rozsądnie zaplanowane zakupy powinny uwzględniać także ilość miejsca, jaką rodzice dysponują. Jest to szczególnie istotne w małych mieszkaniach, gdyż łóżeczko, wanienka, wózek to akcesoria zdolne przytłoczyć każde pomieszczenie. W sytuacji, gdy trudno będzie się ruszyć bez potknięcia o jakiś element dziecięcego wyposażenia, trudno stworzyć atmosferę komfortu i harmonii, tak potrzebnej w pierwszych miesiącach życia. W takich wypadkach najlepszym rozwiązaniem mogą się dla nas okazać zestawy pielęgnacyjne. Dotyczy to przede wszystkim tych z nas, którzy mają małe mieszkania i cenią każdy zaoszczędzony ich skrawek. Zwykle tego typu zestaw stanowi połączenie wanienki, przewijaka oraz półki na kosmetyki i akcesoria dziecięce. Wielofunkcyjność idzie w parze z niewielkim rozmiarem oraz łatwością użytkowania. Jest to duża wygoda, gdy po skończonym pluskaniu czyściutki malec ląduje na przewijaku, ułożonym bezpośrednio na wanience.Następnie wystarczy już tylko, że sięgniemy po któryś z kremów znajdujących się na półeczce zestawu i można uznać kąpiel za skończoną.

Jeżeli naszemu maleństwu możemy przeznaczyć cały pokoik mamy wielkie pole do działania! Zacznijmy od ustawienia łóżeczka. Powinniśmy znaleźć takie położenie, aby mieć swobodny dostęp do dziecka. Pamiętajmy, aby nie znajdowały się nad nim żadne półki. Unikniemy w ten sposób ryzyka, że jakiś przedmiot spadnie i uderzy dziecko. Kolejny ważny element pokoju to miejsce do przewijania. Wszystkie potrzebne nam przy tej czynności przedmioty ustawmy blisko siebie. W oddzielnym rogu warto umieścić wygodny fotel do karmienia.-=-

Szwajcarski psycholog Max Luscher udowodnił, że barwy mają ogromny wpływ na naszą psychikę. Dotyczy to również niemowląt. Kolory stymulują ich rozwój i emocje, dlatego powinniśmy odpowiednio dobrać farby lub tapety, które ozdabiać będą pokój malucha. Przyjazne noworodkom odcienie to pastelowe żółcie, pudrowy, morelowy lub brzoskwiniowy. Są szczególnie polecane rodzicom, którzy nie znają płci dziecka, lub tym którzy nie chcą zdecydować się na popularny różowy lub niebieski. Nie powinniśmy pokrywać dużych powierzchni zielenią. Może ona optycznie przyciemniać pokój lub sprawiać wrażenie chłodu. Zdecydowanie należy unikać czerwonego, który jest zbyt pobudzający. Jeśli dziecko jest bardzo spokojne, możemy wprowadzić jedynie delikatne akcenty w tym kolorze.

Rodzice starają się stworzyć w pokoju dziecka atmosferę bajkowej krainy. Dlatego często takie wnętrza pełne są Kubusiów Puchatków, księżniczek, zwierzątek. Pamiętajmy jednak, że nagromadzenie takich kolorowych stworków sprawia wrażenie kiczu i rozprasza uwagę dziecka. Lepiej zdecydować się na kilka, odpowiednio dobranych bajkowych akcentów, a przestrzeń na ścianach wypełnić pierwszymi zdjęciami naszego maleństwa. Dobrze jest zmieniać je raz na jakiś czas, aby dziecko mogło poznawać różne kolory i kształty. W zależności od temperamentu malucha możemy zdecydować się na odpowiednią kolorystykę fotografii.  Dodatkową ozdobą ściany może być fotokalendarz ze zdjęciami naszego malucha. Możemy tu zaznaczać najważniejsze dni w jego życiu – pierwszy ząbek, pierwszy krok, pierwsze słowo.

Bardzo ważne jest dobranie odpowiedniego oświetlenia. Nie tylko jest ono elementem dekoracji wnętrza, ale także pomaga stymulować rozwój dziecka. Świetnie, jeśli na pokój dla noworodka możemy przeznaczyć pomieszczenie z oknem skierowanym na południowy-zachód. Wtedy światło w pomieszczeniu jest idealnie dostosowane do potrzeb malucha. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na dobór odpowiednich źródeł światła. Należy pamiętać, że noworodki nie lubią zbyt jasno oświetlonych pomieszczeń. Nagły błysk światła może je wystraszyć, dlatego warto zainstalować żarówki o mniejszej mocy. Pomyślmy również o punktowych źródłach światła i rozmieśćmy je w najczęściej użytkowanych miejscach pokoju. Dobrym rozwiązaniem są rolety lub żaluzje w oknach, nawet jeśli pomieszczenie nie jest zbyt nasłonecznione. Pomagają stworzyć miły nastrój, kiedy maluszek śpi w południe. Są też bardziej praktyczne niż baldachim powieszony nad łóżeczkiem lub ciężkie zasłony, na których zbierają się kurz i roztocza.

Otoczenie dziecka jest ważne dla jego rozwoju i emocji. Zadbajmy więc, aby pokój naszego maleństwa był nie tylko funkcjonalny i bezpieczny, ale też estetyczny i harmonijny.

...