O komórkach macierzystych - przyszłości medycyny

Autor: Emilia Bolska


Komórki macierzyste są pierwotnymi komórkami ludzkiego organizmu. Wyróżnia je nieograniczona zdolność podziału i rozwoju. Z nich rozwijają się wszystkie części ludzkiego organizmu: skóra, mięśnie, kości, nerwy, komórki krwi i organy.

W przypadku choroby,  komórki macierzyste pomagają w regeneracji powstałych uszkodzeń. Dlatego najlepiej posiadać zapas własnych komórek macierzystych. Zamrożenie i przechowywanie krwi pępowinowej stwarza możliwość wykorzystania zawartych w niej komórek macierzystych do przeszczepu. Przeszczep własnych komórek macierzystych z krwi pępowinowej gwarantuje całkowitą zgodność tkankową.

Obecnie komórki macierzyste mają zastosowanie w leczeniu  70 chorób, między innymi: białaczki, niektórych typów nowotworów czy ciężkiej niedokrwistości aplastycznej. Naukowcy przewidują, iż  przyszłości będzie można wyleczyć dzięki komórkom macierzystym choroby, z którymi dzisiejsza medycyna nie daje sobie rady.

Jak wygląda procedura pobrania krwi pępowinowej?

Pobranie krwi pępowinowej odbywa się bez ryzyka dla matki i dziecka. Jest ono możliwe jest zarówno w czasie porodu naturalnego i cesarskiego cięcia. Procedura pobrania zabiera ok.  5 minut, jest prosta, bezpieczna i bezbolesna dla matki i dziecka. Krew pępowinowa to krew, która zostaje po porodzie w części płodowej łożyska i w pępowinie. Krew pobierana jest z żyły pępowinowej do worka pobraniowego. Wszystkie potrzebne materiały przed samą procedurą oznaczane są unikalnym dla  dziecka kodem. Eliminuje to  możliwość pomyłki. Ważne jest, aby pobrać jak najwięcej krwi, gdyż  otrzyma się wówczas  większą  ilość komórek macierzystych. Pobrana krew pępowinowa jest wysyłana  do specjalistycznego banku krwi, który zajmuje się jej preparatyką i przechowywaniem. Komórki zamraża się i przechowuje w centralnym magazynie, z którego można je pobrać wtedy, gdy są potrzebne do leczenia.

Do tej pory w Polsce niemal 15 tysięcy rodziców zdecydowało się na pobranie i zdeponowanie krwi pępowinowej swoich dzieci w Polskim Banku Komórek Macierzystych,  a w  jej spółkach zależnych i stowarzyszonych kolejne 15 tysięcy. Jest to  jedyny prywatny bank komórek macierzystych w kraju, który dostarczył  komórki macierzyste  do przeszczepów (wszystkie przeszczepy zostały wykonane w Polsce).  Działający od 8 lat Polski Bank Komórek Macierzystych SA jest największym w Polsce i czwartym pod względem wielkości w Europie bankiem pobierającym i przechowującym komórki macierzyste z krwi pępowinowej. Do połowy 2008 roku przeprowadzono w Polsce ponad kilkanaście przeszczepień komórek pochodzących z krwi pępowinowej.

Należy dlatego szczególnie pamiętać, że szansę na pobranie krwi pępowinowej mamy tylko raz w życiu – przy porodzie. Warto więc tą szansę wykorzystać i wykupić swojemu dziecku polisę na życie w zdrowiu.



...