Wybieramy - silikon czy kauczuk?

Autor: Natalia Tyszka


Coraz częstszym dylematem przed jakim stają rodzice wybierający smoczek dla swojej pociechy, jest rodzaj materiału z jakiego jest wykonany. Przez wiele lat nie było zbyt dużego wyboru. Dostępne były wyłącznie smoczki wykonane z kauczuku (lateksu)-to te jasnobrązowe. Od niedawna w sprzedaży są również smoczki silikonowe. Czy nowe znaczy lepsze?

Kauczuk

Eksperci z mamababy.pl twierdzą, że "kauczuk, czyli inaczej lateks jest tradycyjnym materiałem, z którego wykonuje się smoczki. Jego zaletą jest duża plastyczność i miękkość – dzieci preferują delikatny materiał, przypominający w dotyku pierś mamy. Picie nie wymaga angażowania dużej siły mięśniowej, dzięki czemu taki smoczek może być stosowany w przypadku niemowląt z osłabionym napięciem mięśniowym". Niestety ten model ssania rozleniwia zdrowe niemowlęta i nie stymuluje prawidłowego rozwoju aparatu mowy. Poza tym materiał ten ma sporo słabości i wad.

Jest nietrwały,  dość szybko ulega odkształceniu. Jeśli dziecko używa przez dłuższy czas zdeformowanego smoczka, będzie to miało negatywny wpływ na proces kształtowania zgryzu i rozwój podniebienia. Dlatego też należy pilnie obserwować kształt smoczka i gdy tylko pojawią się pierwsze oznaki deformacji - wymienić go na nowy.  Eksperci podpowiadają, że kauczuk jest materiałem łatwo utleniającym się i zmieniającym strukturę pod wpływem powietrza i wody, łatwo adsorbuje zapachy. Próba sterylizacji czy wyparzania we wrzątku powoduje zmianę koloru, gładkości powierzchni i zmatowienie.

Miękkość, tak ceniona przez małe niemowlęta, może być dużym zagrożeniem w przypadku dzieci starszych, posiadających ząbki. W tym wieku, kiedy naturalnym zjawiskiem jest przemożna chęć gryzienia, może łatwo dojść do przerwania ciągłości główki smoczka i istnieje realne ryzyko zachłyśnięcia.

Uczulenie na lateks oraz proces nitrowania kauczuku – to dodatkowe niekorzystne czynniki, które należy brać pod uwagę. Regularny kontakt z substancją uczulającą oznacza podwyższone ryzyko rozwoju alergii w przyszłości. Niektóre dzieci mogą wykazać objawy alergii natychmiastowej, jak np. pokrzywkę, duszność lub wysypkę skórną. Takie objawy występują niezwykle rzadko, ale muszą być rozważone jako potencjalne zagrożenie, zwłaszcza w przypadku rodzinnej alergii na lateks.

Silikon

Smoczki wykonane z silikonu to te przezroczyste. Są twardsze niż lateksowe, co powoduje, że dziecko musi włożyć więcej wysiłku w ssanie. Ma to korzystny wpływ na rozwój mięśni języka i buzi, potrzebnych później przy nauce mowy. Jednocześnie smoczki silikonowe nie ulegają odkształcaniu i deformacji, co zapobiega negatywnemu wpływowi na kształtowanie się żuchwy i podniebienia. Wybierając te o kształcie ortodontycznym mamy pewność, że w trakcie użytkowania nie zmieni się kształt główki ani jej długość.

Wielką zaletą odporności silikonu na ucisk i zgniatanie jest brak ryzyka przegryzienia smoczka przez starsze niemowlę. Tu możemy mieć pewność, że nie będzie sytuacji, w której oderwie się kawałek smoczka odgryziony przez naszego malucha. Smoczki silikonowe mają jeszcze tę zaletę, że są trwalsze – mogą być zatem użytkowane dłużej niż lateksowe. Utrzymanie higieny smoczka silikonowego nie napotyka żadnych trudności. Bez problemu możemy go wyparzyć wrzątkiem – nie zmieni barwy, nie pokryje się nalotem ani nie zmatowieje. Smoczki silikonowe pozostają całkowicie obojętne na wpływ zapachów.

Przeciwnicy smoczków silikonowych podkreślają ich twardość i związaną z tym trudność w przyjmowaniu pokarmów. Mówi się także, że dzieci mniej chętnie sięgają po takie smoczki - tak różne dotyku od naturalnej miękkości kobiecej piersi. Co można zrobić w tej sytuacji? Okazuje się, że w sprzedaży są smoczki silikonowe różnych producentów. Te produkty wykonane są z różnych rodzajów silikonu. Jedne są twardsze od innych, inne mają strukturę idealnie gładką lub delikatnie porowatą. Nowością ostatnich miesięcy jest tzw. jedwabisty silikon opatentowany przez firmę MAM – specjalna formulacja wyróżniająca się wyjątkową miękkością i delikatnością. Takie smoczki posiadają wszystkie zalety typowych smoczków silikonowych a jednocześnie pozbawione są jedynej słabości silikonu – jego twardości.

Szeroka paleta smoczków lateksowych i silikonowych daje duże możliwości wyboru, odpowiadające potrzebom dziecka.


...