Czy jesteś meteopatką?

Autor: Emilia Bolska


Pomimo tego, że choroby takiej jak meteopatia nie ma, lekarze są zgodni, że istnieje spora liczba osób skarżących się na różnorakie dolegliwości związane ze zmianami pogodowymi. Najczęściej charakteryzują się one obniżeniem sprawności psycho-fizycznej, sennością i gorszym samopoczuciem.

Meteopatia nigdy nie znalazła się na liście WHO, co znaczy, że nigdy nie została oficjalnie uznana za chorobę. Związane z nią dolegliwości jednak dotykają coraz więcej osób. Naukowcy twierdzą, że nasze organizmy przyzwyczaiły się do wygody, stałych warunków termicznych i życia w suchym otoczeniu. Dlatego przykładowo najwięcej zawałów serca przytrafia się pod koniec zimy, a cukrzycy gorzej czują się podczas parnej pogody. Nie można więc stawiać meteopatii obok przepowiadania przez górala pogody na podstawie „łupania” w kościach, bowiem ta pierwsza opiera się na naukowych podstawach.

Meteopatia nie jest wobec tego chorobą, a tylko osłabioną zdolnością adaptacji organizmu do zmieniającej się pogody. Jej objawy mogą być bardzo różnorodne, m.in są to: problemy żołądkowe, bóle głowy, bóle stawów i mięśni, zaburzenia koncentracji, kłopoty z oddychaniem, zmęczenie, drażliwość, rozchwianie emocjonalne czy  nadmierna potliwość.

Przez ostatnie 50 lat liczba meteopatów wzrosła aż dziesięciokrotnie. Jest to związane przede wszystkim ze zmianą naszego stylu życia. Meteopatii tak naprawdę nie ma jak leczyć – można jedynie łagodzić jej objawy. By jednak były one mniej odczuwalne przez cały czas powinniśmy prowadzić zdrowy tryb życia, wzmacniać organizm, spożywać duże ilości witamin.

Jakie czynniki wpływają na występowanie objawów meteopatii?
- wiek
- płeć  żeńska
- osoby  z osłabionym układem odpornościowym
- osoby z przewlekłymi schorzeniami
- niskie ciśnienie krwi
- stres
- zaburzenia hormonalne
- okres menstruacji u kobiety
- nadmiar spożytej soli

Ciekawostki:
- 75 procent meteopatów to kobiety
- Meteopatia jest nabywana - tak jak alergia
- Stres, brak snu, brak ruchu, złe odżywianie i hormony – przyczyniają się do powstawania meteopatii

Kilka wskazówek, jak radzić sobie z meteopatią:
1. Mimo złego samopoczucia wstań z łóżka
2. Jedz bogate w cukry śniadania
3. Dotleniaj organizm i ruszaj się
4. Odrzucaj używki w dni kiedy jest wyż
5. Wysypiaj się
6. Ogranicz stres, przynajmniej próbuj
7. Pozwól sobie małe przyjemności – zakupy, wizytę u kosmetyczki.
8. Postaraj się zrelaksować.
9. Nie rezygnuj z wcześniejszych planów.


...