Dziecięcy design

Autor: Barbara Kusicka


Każdy rodzic chce stworzyć swojemu dziecku pokój jak z bajki, a przygotowanie takiego wystroju wymaga dbałości o detale. Przyjazne i kolorowe meble, wykładziny i ściany to jednak nie wszystko.

Obecnie rynek oferuje szeroką gamę dodatków zarówno ściennych jak i akcesoriów do dekorowania. Bez brudzenia odnowimy ściany modnymi fototapetami lub naklejkami ściennymi, wśród nich znajdziemy miłe w dotyku dekoracje welurowe. Ich aplikacja jest szybka i nie sprawia problemu. Można je bez problemu odkleić od ściany i nanieść na inną powierzchnię, tak aby pokój mógł „dorastać” razem z dzieckiem. Wybierać możemy spośród wielu wzorów i kolorów na przykład: wróżek, baletnic, aniołków, motyli, rycerzy, samochodzików... Ciekawym pomysłem na dziecięcy pokój jest urządzenie go tematycznie, według zainteresowań malucha. Dla małych poszukiwaczy przygód i morskich podbojów można zaaranżować pokój marynistyczny. Wystarczy udekorować ścianę naklejką z okrętem, falami i latarnią morską. Dopełnieniem morskiej krainy będą rybki, delfiny, koniki morskie i muszle. Dziewczynki z pewnością ucieszą się z małej syrenki. Kropkę nad i postawimy wybierając błękitną pościel i poduszki.

Pomysł na tematyczne wnętrze można zaczerpnąć podpatrując malucha i jego ulubione bajki. Jak wiadomo wszystkie dzieci uwielbiają przenosić się w baśniowy świat. Skorzystaj z tego i pobudzić  wyobraźnię dziecka dekorując pokój jego ulubionymi motywami. Nad łóżeczkiem mogą mieszkać elfy, a szafy niech strzeże rycerz. Nieopodal zaczaił się przecież smok, a pod biurkiem bawią się krasnoludki. W takim otoczeniu dziecko przeniesie się w inny świat, a pomysłów do zabawy z pewnością nie zabraknie. Badania dowodzą, że im większa liczba zmysłów jest stymulowana, tym bogatsze są poznawcze przeżycia dziecka. Dlatego właśnie przedmioty w jego otoczeniu powinny być tak skonstruowane, by umożliwiać maluchowi testowanie własnej spostrzegawczości, rozwijanie sprawności ruchowej i zdolności poznawczych – mówi dr Dawid Wiener, psycholog, kognitywista. Meble i dodatki muszą być zatem multisensoryczne, interaktywne, skłaniać dziecko do poznawania, poszukiwania, zabawy, nauki i kreatywnego wykorzystania przedmiotów. W ten sposób stymulowany jest jego rozwój.

Atmosferę w pokoju dziecięcym tworzy też wystrój okna. Odpowiednio ozdobione i osłonięte, wykorzystując wpadające przez nie światło może sprawić, że pokój stanie się weselszy i pełen ulubionych motywów. Co ciekawe, często taka wesoła osłona okienna to również prezent dla samych rodziców. Zamówiliśmy z mężem trzy fotorolety do pokoju naszego synka. Na jednej oczywiście są ulubione przez niego samochody z bajki, na drugiej on sam, a na trzeciej cała nasza trójka. Był bardzo dumny patrząc na swoje zdjęcie w oknie. A my przy okazji zrobiliśmy sobie prezent na dzień mamy i taty – z uśmiechem mówi Joanna Biernacka, mama 3,5-letniego Michałka. Zaletą fotorolet jest pełna dowolność oryginalnych motywów graficznych, do wyboru są też różne rodzaje specjalnych, przyjaznych dla dzieci tkanin, które po zadrukowaniu prezentują żywe i radosne kolory.

Małe dzieci bawiące się w pokoju, często na podłodze, potrzebują również dobrego oświetlenia. Dla rodziców dzieci, które większość czasu spędzają jeszcze w łóżeczkach, bardzo ważne jest, by w jasne poranki czy upalne dni z łatwością regulować ilość przyjmowanego światła, nie rezygnując z elementów wystroju pokoju. Odpowiednie oświetlenie ważne jest również dla starszych dzieci, które potrzebują go do nauki lub podczas zabawy na komputerze.


-=-
Dekoria, kolekcja Kids
-=-
Meble Vox
-=-
klimatydomu.pl
-=-
Meble Vox
-=-
Magrolety KidsRoom
-=-
Dekoria, kolekcja Comics
-=-
Sailor
-=-
klimatydomu.pl
-=-
Dekoria - przytulanka Rybka, Aquarium
-=-
pościel Kids Town
-=-
klimatydomu.pl
-=-
Magrolety KidsRoom
-=-
Meble Vox

...