Podróże po Polsce - Śląsk Cieszyński

Autor:


Okolice Śląska Cieszyńskiego świetnie nadają się do wypoczynku o każdej porze roku - amatorzy sportów zimowych mają do wyboru wiele tras zjazdowych o różnej skali trudności, wiosną, latem i jesienią Beskidy kuszą miłośników górskich wycieczek pięknem przyrody. W regionie tym znajdują się również sanatoria, co może być cenną informacją dla osób starszych, które pragną odpocząć i "podreperować" zdrowie.

Śląsk Cieszyński stanowi terytorium dawnego Księstwa Śląskiego, które po 1920 r. zostało podzielone pomiędzy nowo utworzone państwa – Polskę oraz Czechosłowację. Region ten obejmuje swoim zasięgiem północno-zachodni kawałek Karpat (Beskid Śląski i Morawsko-Śląski), południowo-zachodni obszar Kotliny Oświęcimskiej, północny fragment Bramy Morawskiej, Pogórze Śląskie, a także część Niziny Śląskiej. Znajduje się tutaj kilka ważnych miast, stanowiących zarazem centra turystyczne i kulturalne. Do najważniejszych należą: Cieszyn, Bielsko – Biała, Skoczów, Ustroń, Wisła, natomiast po stronie czeskiej - Ostrawa, Karwina, Frydek – Mistek, Hawierzów, Czeski Cieszyn, Jabłonków, Bogumin oraz Trzyniec.

Śląsk Cieszyński to góry i piękną przyroda, ale także kilka niezwykle urokliwych miast, które niewątpliwie warto odwiedzić. Część z nich zostanie opisana poniżej.

Historyczną stolicą Śląska Cieszyńskiego był położony nad rzeką Olzą Cieszyn; podzielone w 1920 r. na część polską i czeską miasto posiada długoletnią tradycję. Według legendy zostało założone w 810 r. przez trzech braci, synów księcia Leszka III, którzy po długiej wędrówce spotkali się przy źródle i z wielkiej radości postanowili założyć w miejscu spotkania miasto. Przy źródełku, gdzie doszło do spotkania, zbudowano studnię zwaną Studnią Trzech Braci. W rzeczywistości najdawniejsze dzieje miasta nie są w pełni znane, wiadomo, że w drugiej połowie X wieku na Górze Zamkowej powstał gród plemienny. Do dzisiaj na wzgórzu zachowała się jedenastowieczna romańska rotunda św. Mikołaja, pochodząca z XIV wieku gotycka wieża zamkowa - zwana Wieżą Piastowską, dziewiętnastowieczny pałac Habsburgów, a także pozostałości piastowskiego zamku. Obecnie na terenie Wzgórza Zamkowego mieści się siedziba Śląskiego Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości, który ma na celu promocję turystyki w regionie. Na zamku odbywają się wystawy sztuki współczesnej, designu, a także rękodzieła ludowego. Na środku cieszyńskiego malowniczego rynku znajduje się osiemnastowieczna fontanna z figurą Św. Floriana, ratusz oraz świeżo odrestaurowany hotel Pod Brunatnym Jeleniem, który gościł wielu znakomitych gości (m.in. cara Rosji Aleksandra, cesarza Franciszka Józefa oraz księcia Józefa Poniatowskiego). Ze względu na specyfikę miasta granicznego, co roku w Cieszynie odbywają się międzynarodowe festiwale, które mają na celu przybliżenie kultury czeskiej i słowackiej - przegląd filmowy Kino Na Granicy (Kino na Hranici) oraz festiwal teatralny Bez Granic. Wszystkich koneserów muzyki klasycznej zapewne zainteresuje informacja dotycząca odbywającego się w ostatniej dekadzie sierpnia, Festiwalu Muzyki Wokalnej - Viva il canto. W ramach festiwalu prezentowane są różne formy muzyki wokalnej: spektakle operowe i operetkowe, recitale wokalne, koncerty galowe z orkiestrą i koncerty kameralne.

Odwiedzający Śląsk Cieszyński turyści często zatrzymują się w znanym kurorcie - Ustroniu. Warto wiedzieć, że jest to jedyna miejscowość na Śląsku Cieszyńskim, która posiada status uzdrowiska. Znajduje się tutaj kilkanaście sanatoriów. Położone w sercu Beskidów miasteczko posiada doskonałe warunki do wypoczynku, a także stanowi bazę wypadową dla amatorów górskich wycieczek. Jednym z najpopularniejszych szczytów jest Czantoria Wielka (995 m n.p.m.), pod jej szczyt można również dojechać kolejką krzesełkową. Przy górnej stacji linowej usytuowany jest letni tor saneczkowy. Szczyt Czantorii jest świetnym punktem widokowym na Ustroń, dolinę Wisły, Pogórze, a także Beskid Śląski, przy dobrej widoczności można również zobaczyć zarys Tatr i Małej Fatry. Dla rodzin z dziećmi optymalną propozycją może być wycieczka na Równicę (884 m n.p.m.), gdzie mamy także możliwość wjechania na górę samochodem. Po całodniowej wyprawie w góry (bez wyrzutów sumienia o nadmiar kalorii) można się wybrać na pyszną kolację do miejscowej naleśnikarni.-=-

Z Ustronia warto wybrać się do Wisły – rodzinnego miasta Adama Małysza i Jerzego Pilcha. Leżące u podnóży Baraniej Góry miasteczko jest popularnym ośrodkiem wypoczynkowym, które dysponuje szeroką ofertą hoteli, apartamentów oraz pensjonatów. Wisła to dobry punkt wypadowy na Baranią Górę (1220 m n.p.m.), gdzie szlaki turystyczne prowadzące na szczyt znajdują się na terenie rezerwatu. Na szczególną uwagę zasługują największe w Beskidzie wodospady w dolinie Białej Wisełki, zwane Kaskadami Rodła. Na górską wycieczkę można również udać się na Stożek (979 m n.p.m.), który zawdzięcza swoją nazwę stożkowatemu kształtowi; na szczycie znajduje się najstarsze schronisko PTTK w Beskidzie Śląskim. W celu regeneracji sił po całym dniu górskich wojaży, można odwiedzić pobliski  park wodny. Co roku w Wiśle odbywa się festiwal folklorystyczny - Tydzień Kultury Beskidzkiej. W ramach festiwalu odbywają się liczne koncerty polskich i zagranicznych zespołów folkowych, natomiast ludowi artyści prezentują swoją twórczość.

Jak mówi Piotr Zielonacki z portalu TurIT.pl: Nie sposób w tak krótkim artykule opisać całego bogactwa atrakcji turystycznych Śląska Cieszyńskiego. Jest to region niezwykle ciekawy również ze względu na swoją wielokulturowość. Turyści, którzy zdecydują się na wyjazd w te okolice, mogą nie tylko aktywnie wypocząć na łonie natury, ale także nadrobić zaległości kulturalne.


...