Hormony i geny
Grubość i struktura włosa to cechy, które są uwarunkowane genetycznie. Niestety nie mamy na nie najmniejszego wpływu. O tym, czy możemy pochwalić się bujną fryzurą, decydują fragmenty DNA które nam przekazali nasi rodzice i dziadkowie. Ci, którym się nie poszczęściło i otrzymali w spadku nieco bardziej skąpy zestaw, muszą poświęcać dużo więcej uwagi pielęgnacji włosów. Jednak czasami, nawet pomimo intensywnych starań loki stają się coraz słabsze, a niekiedy zaczynają bardzo intensywnie wypadać.
Norma to około 70-100 wypadających włosów dziennie. Jeżeli mieścimy się w tym limicie, to wszystko jest w porządku i nie ma się czego obawiać. Jeśli jednak tracimy ich więcej, jest to niepokojący sygnał i powinniśmy zwrócić większą uwagę na stan skóry, głowy i włosów.
Przyczyn łysienia może być wiele. Panowie najczęściej tracą włosy na skutek łysienia męskiego, spowodowanego testosteronem. Inne przyczyny to łysienie grzybicze, plackowate i polekowe. U kobiet włosy często silnie wypadają tuż po ciąży. Przyczyną utraty włosów może być także niewłaściwa pielęgnacja, przebyta choroba lub stres.
Współczesne rozwiązania
Aby efektywnie walczyć z tą trudną przypadłością, konieczna jest wizyta u profesjonalnego dermatologa, który oceni stan naszej skóry i zaproponuje odpowiednie leczenie. – Obecnie bardzo popularna jest mezoterapia - doradza lek. med. Katarzyna Kowalska-Górska z Centrum Kosmetyczno-Dermatologicznego DER-MED. - To kuracja, polegająca na wstrzykiwaniu w skórę odżywczych substancji, które poprawiają mikrokrążenie skóry głowy. Dlatego stanowi doskonałą profilaktykę przeciwko wypadaniu włosów, a oprócz tego stymuluje ich odrastanie. W celu uzyskania najlepszego efektu zaleca się wykonanie serii 4-8 zabiegów – podsumowuje.
Kurację wzmacniającą można uzupełnić o odpowiednie szampony i odżywki. Na rynku znajdziemy specjalne preparaty, przeznaczone do walki z łysieniem. Warto też zadbać o właściwą dietę, bogatą w witaminy i minerały. Dla osób, które nie mają czasu na tworzenie posiłków bogatych w mikroelementy wygodnym rozwiązaniem będzie łykanie ich odpowiedników w postaci tabletek. Działanie wzmacniające wykazują preparaty z niektórych roślin, na przykład: skrzyp polny, pokrzywa, malwa czy nagietek. Połączenie wszystkich elementów i zastosowanie kompleksowej kuracji sprawi, że nasza fryzura znów stanie się gęsta i lśniąca.
Pożegnaj się z peruką
Włosy to pozostałość po procesie ewolucji. Dziś pełnią funkcję ozdobną i są wyznacznikiem atrakcyjności. Dlatego posiadanie bujnej czupryny dla wielu osób jest bardzo ważne, a łysienie to początek prawdziwego dramatu. Na szczęście mamy do dyspozycji wynalazki współczesnej medycyny, również tej estetycznej. Dzięki niej możemy wzmocnić włosy cienkie i słabe, zahamować proces ich utraty i pożegnać wizję noszenia peruki Choć te najlepsze wyglądają dziś bardzo naturalnie…