Światowy Dzień Mycia Rąk po raz pierwszy był obchodzony dwa lata temu. Został ustanowiony przez UNICEF, jako akcja edukacyjna skierowana do różnych społeczności na całym świecie. Jej celem jest uświadomienie ludziom, że zwykłe mycie rąk może uchronić ich przed zakażeniem wieloma chorobami. Dlatego tak ważne jest, aby pamiętać o myciu dłoni. Im częściej myjemy ręce, tym efektywniej zmniejszamy ryzyko przed zachorowaniami.
Efektem działań edukacyjnych w ramach kampanii "Przerwij łańcuch infekcji" jest raport pt. "Higiena rąk i otoczenia Polaków", który powstał w wyniku projektu badawczego prowadzonego przez markę Dettol i Instytut Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka. W ramach projektu eksperci pobierali wymazy z rąk ludzi oraz najczęściej dotykanych powierzchni np. w środkach komunikacji, centrach handlowych, dworcach itp. Posiewy pobranych materiałów oraz analizę uzyskanych wyników przeprowadzono w Zakładzie Mikrobiologii i Immunologii Klinicznej Instytutu "Pomnik- Centrum Zdrowia Dziecka" przy użyciu klasycznych metod diagnostyki mikrobiologicznej.
Za pośrednictwem naszych rąk mogą szerzyć się potencjalnie chorobotwórcze drobnoustroje wywołujące m.in. zakażenia przewodu pokarmowego, skóry oraz, o czym często zapominamy - zakażenia układu oddechowego. Bakterie i wirusy dostają się na nasze ręce z miejsc i powierzchni, których dotykamy pozostawiając na nich równocześnie "swoje" drobnoustroje. Najprostszym i bardzo skutecznym sposobem usuwania z rąk drobnoustrojów chorobotwórczych i zapobiegania zakażeniom szerzącym się tą drogą jest dokładne mycie rąk ciepłą wodą i mydłem przez ok. 20-30 sekund. Celem prowadzonego projektu była ocena nawyków higienicznych Polaków w zakresie higieny rąk oraz zbadanie, jakie drobnoustroje znajdują się na naszych rękach i powierzchniach, których dotykamy w środowisku domowym, miejscu pracy i przestrzeni publicznej (środki transportu, dworce, centra handlowe, itd.). Badaniem objęto 652 osoby oraz 338 przedmiotów i powierzchni.
Analiza wykazała, że bez względu na wiek, płeć, wykształcenie i miejsce zamieszkania, Polacy posiadają sporą wiedzę na temat higieny rąk i sytuacji, w których mycie rąk może zapobiec zakażeniom. U kilkunastu procent badanych (nieco częściej u mężczyzn (~20%) niż u kobiet (~15%) na rękach wykrywane były drobnoustroje potencjalnie patogenne, takie jak gronkowiec złocisty, czy bakterie jelitowe, których obecność może świadczyć o zanieczyszczeniu rąk florą kałową. Obecność wyżej wymienionych drobnoustrojów na dłoniach pozwala przypuszczać, że mogą się na nich znajdować również inne, nie badane przez nas patogeny tj. wirusy lub jaja pasożytów. Bardzo podobne drobnoustroje izolowano także z powierzchni w domach i miejscach publicznych - mówi doc. dr hab. n. med. Katarzyna Dzierżanowska - Fangrat, Kierownik Zakładu Mikrobiologii i Immunologii Klinicznej Centrum Zdrowia Dziecka. Powyższe wyniki wskazują, że znaczna wiedza na temat zasad higieny wśród Polaków nie idzie w parze z jej przestrzeganiem. Celowe wydają się zatem akcje edukacyjne podkreślające ogromną rolę higieny rąk w zapobieganiu zakażeniom i promujące właściwe nawyki higieniczne - podsumowuje dr Dzierżanowska-Fangrat.
Częste mycie rąk może u niektórych osób wzbudzić obawy o nadmierne wysuszenie skóry dłoni. Faktycznie, skóra rąk jest bardzo delikatna i podatna na szkodliwe działanie detergentów i czynników środowiskowych. Z drugiej strony nie może to stanowić powodu zaniechania podstawowych zabiegów higienicznych. Połączenie czystości i właściwej pielęgnacji jest nie tylko możliwe, ale również proste.
Podstawą jest wybór odpowiedniego środka myjącego. Drugim krokiem do właściwej pielęgnacji jest ochrona przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak wiatr czy niskie temperatury. Oprócz noszenia rękawiczek, należy pamiętać również o ich regularnej pielęgnacji. Kremy, których używamy powinny być odpowiednio dobrane. Wybierając krem do rąk warto zwrócić uwagę na jego działanie i zawarte w nim składniki pielęgnujące.
Pamiętajmy, że zadbane i czyste dłonie to nie tylko nasza wizytówka, ale także podstawa naszego zdrowia.
Czy wiesz, że…?
Na dłoni występuje około 150 gatunków bakterii.
Tylko 17% spośród bakterii występujących na rękach, znajduje się na obu dłoniach.
Więcej bakterii występuje na dłoniach kobiet. Skóra kobiet jest cieńsza, co sprzyja rozwojowi mikrobów. Poza tym pH kobiecej skóry jest przyjaźniejsze dla bakterii niż pH skóry męskiej.
Na dłoniach występują trzy rodzaje drobnoustrojów:
- nieszkodliwe (flora stała), zapewniające właściwe funkcjonowanie skóry,
- przejściowe (flora przejściowa), stanowiące zanieczyszczenia i mogące być źródłem infekcji,
- chorobotwórcze – tzw. flora infekcyjna.
Co to są choroby brudnych rąk?
Choroby brudnych rąk to między innymi: wirusowe zapalenie wątroby typu A (WZW A), gronkowiec, salmonella, tasiemiec.