Autorzy podjęli się ciekawego i ważnego zadania – wagę i wielkość twórczości Kaczmarskiego postanowili pokazać nie tyle w odniesieniu do wydarzeń społecznych i politycznych lat 70. i 80. (kiedy powszechnie kojarzono go z Solidarnością i stanem wojennym, a jego twórczość identyfikowano jako głos opozycji).

Tak byłoby najprościej, postanowili natomiast osadzić autora Obławy i jego dorobek w kontekście narodowych tradycji (np. romantyzmu), w kontekście „wielkich historii” (II wojny światowej) i równie wielkiego dziedzictwa kultury czy sztuki.

Zdumiewająca jest ciągła aktualność (i przekleństwo) tych pieśni, ich przydatność do komentowania nieustannie przecież zmieniającej się rzeczywistości. Świadom tego faktu, Kaczmarski pogodził się również z tym, iż dzieląc się nimi z innymi ludźmi, tracił nad nimi kontrolę,  oddawał je na pastwę – niestety często doraźnej, życiowej – interpretacji.

Książka została przygotowana przez Krzysztofa Gajdę i Miachała Traczyka. Autorami tekstów są: Jadwiga Sawicka, Krzysztof Gozdowski, Jan Poprawa, Filip Łobodziński, Ewa Paczoska, Małgorzata Lisecka, Bartłomiej Krupa, Izolda Kiec, Marek Karpiński, Marta Margiel, Iwona Grabska, Bartosz Ochoński, Stanisław Wójtowicz, Stanisław Krawczyk, Ewa Kretkowska, Krzysztof Gajda, Piotr Załuski, Piotr Stankiewicz, Michał Traczyk.