Krótko o wirusach
Grypę żołądkową wywołują najczęściej rotawirusy, norowirusy, a także adenowirusy. Okres wylęgania się zakażenia u7kłądu pokarmowego wynosi od 1 do 3 dni. W tym czasie wirusy namnażają się w przewodzie pokarmowym, uszkadzając jego błonę śluzową i prowadząc do wystąpienia objawów chorobowych. Po przebyciu choroby w jelicie pozostają przeciwciała, zapobiegające ponownemu zachorowaniu.
Jakie objawy mogą towarzyszyć chorobie?
- obfita, wodnista biegunka trwająca kilka dni
- podwyższona temperatura
- nudności
- wymioty
- bóle brzucha
- uczucie ogólnego osłabienia
Wirusem zarażamy się w niesamowicie szybkim tempie. Czasem wystarczy nawet przebywanie w tym samym pomieszczeniu co osoba chora, podanie ręki czy droga kropelkowa. By zarazić się wirusem wystarczy tylko kilka jego cząstek. Chorzy zarażają jeszcze przed bezpośrednim wystąpieniem objawów, ale również w czasie ich trwania jak i kilka dni po wyleczeniu. W przypadku, gdy jeden z domowników zachorował, reszta rodziny może niestety liczyć się również z chorobą. Uchronić nas przed tym może jedynie wysoka odporność naszego organizmu, a także zachowanie higieny osobistej, poprzez przede wszystkim: częste mycie rąk, częste mycie urządzeń sanitarnych, spłukiwanie wody w toalecie wody przy zamkniętej muszli, spożywanie umytych warzyw i owoców.
Złoty środek?
Tak naprawdę jeszcze nie wynaleziono leku, który byłby w stanie wyleczyć nas z grypy żołądkowej. Najczęściej leczymy ją objawowo podając: elektrolity, środki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, nawadniając organizm,. Jeżeli po kilku dniach objawy nie mijają warto udać się po poradę lekarską.
W 2006 roku wprowadzono szczepionki zalecane do szczepienia niemowląt (więcej o chorobie dzieci przeczytasz klikając tu) między 6 a 24 tygodniem życia. Szczepionka jest podawana doustnie w dwóch lub trzech dawkach., a odstęp między dawkami wynosi maksymalnie 4 tygodnie. Na rynku dostępne są preparaty Rotarix i Rota Teq, a koszt podania jednej dawki to około 300 zł.