Niezwykła, napisana w przystępny sposób książka, wyjaśniająca tajemnice najbardziej nawet absurdalnych ludzkich zachowań.

Autorzy, badacz zagadnień związanych z popularnością atrakcyjnych fizycznie ludzi, Satoshi Kanazawa oraz profesor psychologii, Allan S. Miller, stawiają zaskakujące pytania i udzielają na nie niemniej zdumiewających odpowiedzi.Uświadamiają czytelnikowi, jak niewielki wpływ na to, co myśli i robi, miała kulturowa ewolucja.

Dlaczego mężczyznom podobają się bombowe blondynki? Dlaczego politycy nawiązują romanse, ryzykując tym samym swoje kariery? I dlaczego robią to tylko mężczyźni? Z czego wynika religijność kobiet? Skąd wśród terrorystów samobójców tylu wyznawców Islamu? Przyczyn tych i innych zachowań autorzy poszukują jeszcze w epoce kamiennej, dowodząc, iż nasze mózgi niewiele się zmieniły od tamtych czasów. Używając narzędzi psychologii ewolucyjnej, Kanazawa i Miller przybliżają czytelnikowi środowisko i postać człowieka pierwotnego oraz pokazują, jak mało różnimy się od mieszkańców jaskiń i jak nienaturalnym środowiskiem jest dla nas świat, w którym obecnie żyjemy.

„Dlaczego piękni ludzie mają więcej córek” to zaskakująca, a niekiedy szokująca, podróż w głąb ludzkiej psychiki. Autorzy - przewodnicy, z rozbrajającą szczerością i bez owijania w bawełnę, rozprawiają się nawet z newralgicznymi zagadnieniami, zgodnie z teorią, że dla nauki nie istnieją tematy tabu.