Kiedy para stara się o dziecko i zawodzą naturalne metody poczęcia, można poprosić o pomoc lekarzy. Często zdarza się, że problem leży nie po stronie kobiety, a mężczyzny. Obecnie 1 na 20 mężczyzn ma problemy z płodnością, a dane z ostatnich lat pokazują, że jest z tym coraz gorzej. Jak z tymi problemami radzi sobie medycyna?


- Zacząć trzeba od tego, że problem męskiej płodności narasta w coraz szybszym tempie, ocenia się, że 1 na 20 mężczyzn ma problemy z płodnością – wyjaśnia dr n. med. Robert Jarema, chirurg urolog, specjalista d.s. andrologii. – Należy obalić mit, że nie ma to nic wspólnego z wydolnością seksualna. Niepłodni mężczyźni często są świetnymi kochankami, i odwrotnie. Przyczyn niepłodności jest bardzo wiele. Począwszy od chorób układu moczowo-płciowego , poprzez choroby ogólnoustrojowe, takie jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, choroby serca, niewydolność tarczycy, niewydolność nerek, choroby nowotworowe… Około 30 % pacjentów ma niepłodność idiopatyczną, czyli nieznanego pochodzenia i nieznanej przyczyny, i tym pacjentom trudniej nam pomóc. Natomiast pozostali pacjenci po przeprowadzeniu diagnostyki i wdrożeniu leczenia mogą liczyć na poprawę parametrów nasienia i uzyskanie biologicznego potomstwa.

Palenie papierosów, siedzący tryb życia, otyłość, stres także mają negatywny wpływ na jakość męskiego nasienia. Niestety, badania z ostatnich lat pokazują, że jest coraz gorzej.

- Dane z ostatnich lat wskazują, że parametry nasienia pogarszają się – potwierdza dr n. med. Beata Ciszko-Tralik z kliniki InviMed. – W takich sytuacjach służymy parom technikami wspomagania rozrodu, m.in. zapłodnieniem metodą in vitro. Mamy do dyspozycji IVF i dwa rodzaje technik mikromanipulacyjnych, ICSI i IMSI. Zabieg IMSI polega na docytoplazmatycznym wstrzyknięciu wysoko wyselekcjonowanego plemnika. Do takiej procedury kwalifikują się pary z bardzo złymi parametrami nasienia, zwłaszcza nieprawidłową morfologią, wysokim odsetkiem fragmentacji chromatycznej w teście SCSA, z dwoma niepowodzeniami procedur IVF/ICSI, a także pary, u który plemniki uzyskano na drodze biopsji jądra.

Zdarza się, że żywych, zdolnych do zapłodnienia plemników jest tak niewiele, że praktycznie nie ma szansy na naturalne poczęcie, a nawet zabieg in vitro staje pod znakiem zapytania. Co wtedy z marzeniami o własnym dziecku?

- W przypadku obniżonych parametrów nasienia stosujemy technologię docytoplazmatycznej iniekcji plemników – mówi dr Marta Bogucka, starszy embriolog z kliniki InviMed. – Wybieramy plemnik o najbardziej prawidłowej budowie. Natomiast w przypadku bardzo obniżonej morfologii plemników stosujemy najnowocześniejszą technikę doboru plemników pod powiększeniem do 6 tysięcy razy.

Medycyna XXI wieku daje wiele możliwości i jeśli nie może dojść do naturalnego poczęcia, można poprosić o pomoc specjalistów.