Jak pokazują badania, 12% Polaków planuje w okolicznym sklepiku kupić wszystkie produkty potrzebne do przygotowania świątecznych przysmaków, a 18% zamierza zrobić zakupy uzupełniające. Okazuje się, że osoby, które robią zakupy w małych sklepach osiedlowych doceniają w nich przede wszystkim możliwość kupna wszystkich niezbędnych produktów bez wydawania pieniędzy na rzeczy, których wcale nie potrzebują. Ponadto, 25 % badanych wskazało, że korzyścią wynikająca z robienia zakupów w sklepach osiedlowych jest realna oszczędność czasu.
Żeby zilustrować ową oszczędność wystarczy prosta operacja matematyczna – dojście do sklepu osiedlowego zajmuje nam nie więcej niż 10 minut, w sklepie spędzamy 25 minut, a w czasie następnych 10 minut wracamy do domu. Czas, który poświęcamy na zakupy w sklepach wielkopowierzchniowych jest nieporównywalnie dłuższy – dojazd to co najmniej 30 minut, poszukiwanie miejsca parkingowego kolejne pół godziny, zakupy 1,5 – 2 godziny, oczekiwanie w kolejce 30 minut i tyle samo powrót. Zaoszczędzony w ten sposób czas można spędzić na przykład z rodziną.
Świąteczne zakupy niejednemu z nas spędzają sen z powiek. I chociaż staramy się planować je z wyprzedzeniem, to zazwyczaj okazuje się, że ze względu na nawał obowiązków zostawiamy je na ostatnią chwilę. To z kolei sprawia, że zamiast cieszyć się zbliżającymi świętami, tkwimy na parkingach w poszukiwaniu wolnych miejsc, przepychamy się między półkami, a potem spędzamy długie godziny w kolejkach do kasy – mówi Magdalena Figurna z Makro Cash & Carry.
Można jednak uniknąć niepotrzebnego stresu związanego z zakupami. Wystarczy, że udamy się do osiedlowego sklepu, w którym możemy kupić wszystkie potrzebne produkty, zaoszczędzić czas, a jeśli będzie taka potrzeba, złożyć indywidualne zamówienie.
Pomyśl, zanim kupisz, czyli kilka prostych rad, jak przygotować się do przedświątecznych zakupów:
1. Zaplanuj świąteczne menu.
2. Sporządź listę niezbędnych produktów, podziel je na: nabiał, pieczywo, wędliny, mięso, warzywa, owoce, słodycze, itp. Zapisz ilości, które będą ci potrzebne.
3. Sprawdź, które produkty z listy masz w domu.
4. Zweryfikuj listę.
5. Pamiętaj – jeśli planujesz złożyć w sklepie indywidualne zamówienie zrób to z kilkudniowym wyprzedzeniam.
Tak sporządzona lista to szereg korzyści. Po pierwsze unikniesz kupowania niepotrzebnych produktów w zbyt dużych ilościach. Po drugie oszczędzisz czas poświęcony na zakupy, a po trzecie tak przygotowany spis sprawia, że zakupy może zrobić każdy członek rodziny, nawet mąż, który zazwyczaj tego unika.
Ogólnopolska akcja pod hasłem „Tu mieszkam, tu kupuję” ma na celu popularyzację kultury robienia zakupów w małych sklepach spożywczych, między innymi poprzez wskazywanie wymiernych korzyści, wynikających z kupowania w tego typu placówkach. Równocześnie organizatorzy wspierają właścicieli sklepów w rozwoju biznesu, wskazując, jak zwiększyć jego rozpoznawalność.