Większość z nas nie wyobraża sobie bez niego życia. Chleb stał się bowiem od wieków głównym składnikiem naszej diety. Jest standardowym składnikiem tradycyjnego śniadania. Coraz więcej osób jednak zaczyna wypiekać go samodzielnie w zaciszu własnego domu. Wtedy jest o wiele pyszniejszy. Podpowiemy wam dzisiaj jak samemu wypiec chrupiący chleb!

Chleb znany był już w starożytności. Nie przypominał on co prawda tego dzisiejszego, ale w smaku był dość podobny.  Zbliżony do podpłomyka, znanej obecnie macy lub cienkiego podkładu pod pizzę. Taki chleb łatwiej było łamać niż kroić i zapewne stąd wziął się powszechnie znany w wielu kulturach zwyczaj obrzędowego łamania chlebem. W wielu krajach śródziemnomorskich utrzymał się do dzisiaj - m.in. we Francji.

Najbardziej pierwotną formą chleba były placki z mąki i śruty pieczone w popiele, na rozgrzanych kamieniach, później także na rusztach i blachach. Pieczenie placków pod glinianym garnkiem (dzwonem), przysypywanym gorącym popiołem, dało początek kopułowym piecom piekarskim z bocznym otworem, które w takiej formie przetrwały od czasów rzymskich niemal do naszej epoki. Bochny wypiekane w taki sposób wykazywały (w porównaniu do tych pieczonych w popiele) wiele zalet: były czyste, podczas wypieku nie traciły całkowicie wilgoci i uzyskiwały pewien stopień pulchności.

Dzisiaj mamy wiele rodzajów pieczywa, które wybieramy kierując się własnym upodobaniem.

Wyróżniamy jednak:
-    pieczywo pszenne (wypiekane z mąki pszennej)
-    pieczywo żytnie (wypiekane z mąki żytniej)
-    pieczywo mieszane (wypieki pszenno-żytnie)

Pieczywo, które wypiekane jest z dojrzałych ziaren zbóż stanowi dla nas nie tylko pożywny pokarm, ale jest też przede wszystkim bardzo zdrowe. Wszystko dlatego, że zawiera w sobie m.in.: białka, aminokwasy, nienasycone kwasy tłuszczowe, błonnik; pierwiastki, takie jak: magnez, potas, fosfor, wapno, sód; ale również witaminy z grupy A i B.

Najzdrowszym pieczywem jest pieczywo razowe, które wypieka się z mąki razowej pszennej lub żytniej. Zawiera ona  większą ilość witamin i soli mineralnych oraz błonnik. Warto również wybierać pieczywo z dodatkiem pełnych nasion roślin oleistych, takich jak: słonecznik, dynia, sezam, len, soja czy mak. Stanowią one nie źródło witamin, a także poprawiają walory smakowe.

Polecamy wypróbować w domu:

Chleb pszenny

Składniki:
·    300 g mąki pszennej
·    25 g mąki
·    4 g drożdży
·    1 łyżeczka cukru
·    175 g wody
·    20 g miodu
·    20 g masła
·    1 łyżeczka soli
·    1 łyżka oleju do smarowania

Sposób przygotowania:
Wszystkie składniki oprócz drożdży umieścić w naczyniu. Drożdże rozpuscić w wodzie i po 5 minutach dolać do reszty składników. Wymieszać. Ciasto przełożyć na blat i zagnieść do elastyczności. Następnie posmarować olejem i przełożyć do miski. Przykryć ściereczką i odstawić na godzinę do wyrośnięcia. Po godzinie umieścić ciasto na blaszce i odstawić jeszcze na 30 minut. Wstawić do nagrzanego do 220 C piekarnika i piec około 25 – 30 minut. Pokroić po wystudzeniu.

Chleb pszenny z żurawiną lub rodzynkami

Składniki:
·    520 g mąki pszennej
·    500 ml letniej wody
·    8 g drożdży świeżych lub 4 g drożdży suchych
·    1 łyżeczka soli
·    1 łyżeczka cukru
·    1/2 szklanki płatków owsianych
·    1/2 szklanki żurawiny, rodzynek lub 1/3 szklanki pokrojonych suszonych moreli

Sposób przygotowania:
Drożdże rozpuścić w wodzie. Następnie do miski wsypać mąkę i po kolei wszystkie składniki. Wszystko wymieszać łyżką. Przykryć ściereczką i odstawić na godzinę do wyrośnięcia - ciasto powinno powiększyć objętość dwukrotnie. Wyrośnięte ciasto przełożyć do foremki keksowej. Wstawić do nagrzanego do 230 C piekarnika i piec 55-60 minut z żaroodporną miseczką wody wstawioną na półkę piekarnika.