Kobieca codzienność, jeśli nie całkowicie to przynajmniej częściowo, uzależniona jest od przebiegu cyklu miesięcznego. Kiedy jest uregulowany, cykliczną zmienność zauważamy tylko dzięki okresowemu krwawieniu. Jednak, gdy cykl rozreguluje się, w kobiecej codzienności mogą pojawić się pewne problemy.


    Za przebieg cyklu miesięcznego odpowiadają hormony: estrogen, progesteron, prolaktyna, LH, FSH, gonadoliberyna. W zależności od stężenia wydzielanych hormonów następują zmiany w ciele kobiety. Na poziomie niewidocznym: wzrost pęcherzyka, owulacja, zgrubienie ściany macicy. I niejako „na zewnątrz”: powiększenie piersi, wzrost i spadek libido, i inne. Regulacja hormonalna jest niezwykle subtelna, dlatego już niewielkie odstępstwa w stężeniach hormonów mogą zaburzyć normalny przebieg cyklu menstruacyjnego.
Stres, podróże, przebyte choroby, przyjmowane leki, a nawet duży wysiłek fizyczny mogą mieć wpływ na poziom wydzielanych hormonów, a przez to na przebieg cyklu miesięcznego.

Zaburzenie homeostazy hormonalnej może dać szereg dolegliwości związanych z miesiączką:
-    skrócenie lub wydłużenie cyklu;
-    skąpe lub z byt obfite krwawienie miesiączkowe;
-    zatrzymanie miesiączki;
-    silne dolegliwości związane z miesiączką;
-    zespół napięcia przedmiesiączkowego.

    Szczególnie dolegliwości związane z PMS (zespołem napięcia przedmiesiączkowego) takie jak: drażliwość, zmęczenie, bolesność piersi, bóle brzucha, depresja, drażliwość, dają się kobietom we znaki. Nic dziwnego, że chcąc uwolnić się ze szponów rozregulowanego cyklu, szukają skutecznej pomocy.

Jak radzić sobie z miesięcznymi kaprysami organizmu?
    Problemy związane z zaburzeniami cyklu miesięcznego potrafią być na tyle uciążliwe, że wiele kobiet poszukuje skutecznego sposobu na ich zniwelowanie. Jednym z nich jest ingerencja w system hormonalny, poprzez przyjmowanie hormonalnych leków (środki antykoncepcyjne). Ta metoda może być jednak zlecona tylko przez lekarza, ze względu na szereg obostrzeń związanych z jej stosowaniem. Przede wszystkim istnieje szereg przeciwwskazań do stosowania leków zawierających hormony. Ponadto, ta metoda regulacji cyklu może nieść ze sobą wiele działań niepożądanych, o których każda dbająca o siebie kobieta powinna pamiętać.

Alternatywą do leków hormonalnych są leki pochodzenia naturalnego.

W problemach rozregulowanego cyklu miesiączkowego mogą pomóc leki pochodzenia roślinnego, zarówno te zawierające jeden ekstrakt, jak i leki złożone, zawierające w swym składzie kilka ekstraktów. Ich niewątpliwą zaletą w porównaniu z lekami hormonalnymi jest bezpieczeństwo stosowania i brak poważnych skutków ubocznych.

    Niepokalanek mnisi to roślina mająca udowodniony wpływ na przywracanie równowagi hormonalnej, a tym samym regulację cyklu miesięcznego i niwelowanie związanych z tym przykrych objawów. Ekstrakt z owoców niepokalanka zawiera substancje, które działają na poziomie ośrodkowego układu nerwowego – można powiedzieć: w centrum zarządzania wydzielania hormonów. Działając niejako u źródła, likwiduje przyczynę nieprzyjemnych objawów związanych z cyklem menstruacyjnym. Lekiem zawierającym ekstrakt z owoców niepokalanka, polecany w problemach związanych z PMS i rozregulowanym cyklem miesiączkowym jest Cyklodynon®. Dla pań poszukujących skutecznego leku szczególnie na bolesność i obrzęk piersi, polecany jest preparat złożony - Mastodynon®.
    W przypadku stosowania leków pochodzenia naturalnego, jak i przy tabletkach antykoncepcyjnych ważna jest regularność i długość okresu stosowania. Skuteczna kuracja powinna trwać minimum 3 miesiące.
Domzdrowia.pl