Bycie ekologicznym nie oznacza, że nagle zaczniesz nosić ubrania w dziwacznych kolorach wykonane z drapiących materiałów lub przykuwać siebie i swoich znajomych, a nawet swojego psa do drzewa (…) – pisze we stępie David de Rothschild, założyciel Adventure Ecology, członek National Geographic oraz ambasador organizacji Clean Up the World.
Zgodnie z jego słowami autorki przedstawiają 100 sposobów, jak każde dziecko, a tak naprawdę i dorosła osoba, może włączyć się w ochronę Ziemi. W dużej mierze skupiają się na czynnościach, nawykach, które prowadzą do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. Począwszy od ograniczania zużycia energii elektrycznej – należy wyłączać niepotrzebne oświetlenie, urządzenia elektroniczne ze stanu czuwania, poprzez hodowanie roślin w domu i ochronę drzew, choćby zbierając surowce wtórne, z których można zrobić różne nowe rzeczy, np. zabawki, aż po ograniczenie podróżowania samochodem. McKay i Bonnin proponują dzieciom, a także ich rodzicom i nauczycielom różnorodne formy zabawy, które nauczą najmłodszych, jak postępować, żeby wszyscy żyli w zdrowym środowisku. Dorośli też wyniosą z tych wspólnych zabaw wiedzę dla siebie. Autorki nie twierdzą, że proponowane przez nie rozwiązania uratują Ziemię przed skutkami rozwoju cywilizacyjnego, ale niewątpliwie wdrożenie ich w życie, zaszczepienie już u najmłodszych pewnych zachowań prospołecznych i jednocześnie proekologicznych będzie owocowało w przyszłości poprawą jakości naszego życia. Udowodniają, że każdy z nas, nawet najmłodszy człowiek, może być świadomym obywatelem.
Ekologiczne dzieciaki. 100 rzeczy, które możesz zrobić, by ocalić planetę to książka, która uczy, bawi i dostarcza wielu inspiracji. Kim McKay i Jenny Bonnin mądrym, prostym językiem przybliżają czytelnikom, nie tylko najmłodszym, problemy z dziedziny ekologii. Na końcu książki znajduje się quiz dla najmłodszych, którego rozwiązanie wskaże, czy młody czytelnik jest Eco dzieciakiem czy jeszcze musi nad tym popracować. Każdemu odbiorcy, zainteresowanemu ekologią, niewątpliwie przyda się spis stron internetowych dedykowanych zagadnieniom z dziedziny ekologii oraz słownik terminów z tej dziedziny. Wielkim atutem publikacji jest szata graficzna – dużo tu pięknych zdjęć i rysunków, które ilustrują tekst.