Już niedługo wakacje, a wraz z nimi urlop i podróż tam, gdzie będziemy mogli cieszyć się gorącymi temperaturami i słońcem. Czas przed wyjazdem wykorzystajmy na poznanie mapy. Nie chodzi jednak, o plan miejsc, do których się udajemy, ale o mapę znamion, które mamy na ciele. Ta wiedza może się okazać ważniejsza niż wszystko, co wyczytamy w jakimkolwiek przewodniku.

Lato sprzyja odsłanianiu większych partii ciała. Przeciwskazaniem do nadmiernej ekspozycji skóry na słońce mogą być znamiona. Ocenę tego, czy któreś z nich nie stanowi zagrożenia dla naszego zdrowia powierzmy dermatologom.

Chroń od dziecka

Wiedza Polaków na temat wpływu promieni słonecznych na skórę wciąż jest niewystarczająca. Coraz chętniej używamy kremów z wysokimi filtrami, ale wciąż przywiązujemy niewystarczająco dużą wagę do regularnej kontroli samych znamion na skórze. Tymczasem, prawdziwym zagrożeniem dla zdrowia mogą być te, które nosimy na skórze od wielu lat. – Wiele znamion, które mogą stać się niebezpieczne powstaje już w okresie dzieciństwa, dlatego tak ważne jest, by skutecznie chronić skórę dzieci przed słońcem, używając kosmetyków z filtrami, najlepiej SPF 50 – mówi dermatolog, doktor Agnieszka Bliżanowska z Centrum Dermatologii i Medycyny Estetycznej WellDerm, które uczestniczy w ogólnopolskiej akcji profilaktycznej ,,Badaj znamiona”.

Pogromcy mitów

Co należy zrobić kiedy na naszej skórze zauważamy niepokojące zmiany? Przede wszystkim nie panikować. Pierwszym krokiem powinno być badanie dermatoskopowe, które pozwoli zdiagnozować, czy znamię jest niebezpieczne. - Pamiętajmy, że znamiona pozostawione samym sobie, niediagnozowane i zaniedbane mogą przekształcić się w czerniaka. Tymczasem rak skóry wykryty w początkowej fazie jest w 90% uleczalny – wyjaśnia dermatolog.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Badanie dermatoskopowe powinniśmy robić każdego roku, najlepiej jeszcze przed wakacyjnym wyjazdem. Wykonuje je lekarz dermatolog, który za pomocą dermatoskopu ocenia, czy zmiana na skórze powinna budzić nasz niepokój. Dermatoskop to rodzaj zaawansowanej lupy, która pozwala specjaliście na duże powiększenie poszczególnych fragmentów skóry, a nawet ocenę struktury zmiany wewnątrz skóry właściwej. Badanie jest w 100% bezpieczne i bezbolesne, a uzyskany dzięki niemu obraz może być poddany późniejszej analizie komputerowej, co pozwoli na wykrycie patologii we wczesnym stadium rozwoju.

Wakacyjne pamiątki

Dlaczego tak ważne jest, by poznać swoją własną mapę znamion? Przede wszystkim po to, by szybko przeciwdziałać ewentualnym zmianom chorobowym skóry, obserwować je, a wszystkie te, które nas zaniepokoją konsultować z dermatologiem. – Warto znaleźć dobrego specjalistę w swoim mieście, który oprócz odpowiedniego sprzętu, będzie posiadał też wiedzę na temat profilaktyki i leczenia - radzi doktor Bliżanowska. Stały kontakt z takim lekarzem pozwoli na obserwowanie tego, co dzieje się na naszej skórze i szybkie reagowanie. Specjalista doradzi nam też odpowiedni dla naszego fototypu skóry krem przeciwsłoneczny i powie, jak obserwować znamiona w domu.

Nie lekceważmy znamion na naszej skórze, zwłaszcza jeśli na wakacyjny wypoczynek wybieramy się tam, gdzie słońce jest mocniejsze niż w miejscu, w którym przebywamy na co dzień. Dzięki wiedzy na temat profilaktyki i uważnemu obserwowaniu znamion po urlopie zostaną nam same dobre wspomnienia.