Złamania kompresyjne kręgów
Złamanie kompresyjne kręgosłupa jest najczęstszym rodzajem złamań związanych z osteoporozą. Polega na zapadnięciu się trzonu kręgu, który pod wpływem pokruszenia lub ściśnięcia tkanki, zmienia swój kształt. U czterdziestu procent wszystkich kobiet wystąpi co najmniej jedno takie złamanie przed ukończeniem przez nie 80 lat. Leczenie zachowawcze złamań kręgów w przebiegu osteoporozy sprowadza się do odpoczynku w łóżku, zażywania środków przeciwbólowych i stosowania gorsetu. Środki te pomagają w zmniejszeniu dolegliwości bólowych, ale kręgosłup pacjenta pozostaje zdeformowany. Kyfoplastyka balonowa jest rozwiązaniem, umożliwiającym rehabilitację złamanego kręgu i w rezultacie powrót Pacjenta do zdrowia.
Czym jest kyfoplastyka?
Kyfoplastyka balonowa to małoinwazyjny chirurgiczny zabieg ortopedyczny stosowany w złamaniach kompresyjnych kręgów. Jego celem jest stabilizacja złamania i korekcja zniekształcenia trzonu kręgu. Dodatkowo skutkuje on znaczącym złagodzeniem dolegliwości bólowych, a Pacjent szybko odzyskuje zdolności ruchowe i może wykonywać codzienne czynności. Kyfoplastykę balonową wyróżnia także niski wskaźnik powikłań, zabieg jest zatem bardzo bezpieczny. Podstawowym wskazaniem do wykonania kyfoplastyki jest osteoporoza pierwotna i wtórna, a także osteolityczne zmiany nowotworowe.
Przebieg zabiegu
Zabieg kyfoplastyki balonowej trwa zwykle mniej niż godzinę i może wymagać krótkiego pobytu w szpitalu. Przed jego rozpoczęciem Pacjent poddawany jest znieczuleniu miejscowemu lub całkowitemu. Zabieg polega na wykonaniu ok. jednocentymetrowego nacięcia na skórze, w którym umieszcza się prowadnicę. Dociera ona do wnętrza złamanego trzonu. Tam umieszczany jest balon, który wypełnia się płynem kontrastowym. Balon unosi złamany trzon i tworzy przestrzeń do podania cementu. Po odtworzeniu właściwej formy trzonu, balony są opróżniane i usuwane z prowadnic. Przestrzenie wewnątrz trzonów są wypełniane cementem, który pozwala na trwałe zachowanie prawidłowego kształtu kości.
Artykuł został przygotowany przez ekspertów z Kliniki INVICTA