Anna Bojarska, pisarka nazywana przez krytyków skandalistką i terrorystką literatury, zdobyła uznanie czytelników odwagą, zadziornością i znakomitym talentem narracyjnym. Bóg pali cygara, jej najnowsza książka, jest - podobne jak opublikowany przed trzema laty bestseller, List otwarty do królowej Wiktorii - prowokującą powieścią obyczajową. Jest jednocześnie opowieścią bardziej od tamtej mroczną, drapieżną i poruszającą, a przy tym równie wartką i barwną. We współczesnym Paryżu, mieście wielobarwnym, pulsującym, niepokojącym spotyka się dwoje emigrantów z Europy wschodniej. Ona jest Rosjanką, artystką po trzydziestce, zagubioną i znerwicowaną, dręczoną przez lęki i demony przeszłości. On jest lekarzem w podobnym wieku, uciekinierem z Rumunii. Oboje samotni, nieufni, ukształtowani przez resentymenty i życiowe porażki, od pierwszego spotkania prowadzą ze sobą intrygującą grę. Imiona, które nadają sobie nawzajem pomagają obojgu oswoić się z obecnością tego drugiego, pełne niedopowiedzeń rozmowy odsłaniają strach przed bliskością. To gra czasem trudna i bolesna, czasem zaś zachwycająca, a momenty euforii przeplatają się z chwilami zwątpienia, kiedy najbłahszy impuls powoduje chęć desperackiej ucieczki. Historia ich gwałtownego romansu, rozgrywającego się w wypełnionych samotnością mieszkaniach, w barach i na ulicach Paryża oraz w luksusowym kurorcie na Wyspach Kanaryjskich, przeplata się z dramatycznymi wspomnieniami obojga.

Bóg pali cygara jest odważną, bezkompromisową opowieścią o miłości, tak jak gwałtowna i nieokiełznana potrafi być sama miłość. Bardziej agresywna w tonie i politycznie niepoprawna od poprzednich książek Anny Bojarskiej zachowuje zarazem najlepsze cechy jej pisarstwa: wartki, sugestywny język, doskonale nakreślonych, żywych bohaterów, sporą dawkę szyderstwa i groteski oraz doskonały obraz współczesności.

Przeczytaj fragment książki.

Anna Bojarska jest autorką powieści (m.in. Lakier, Ja, Agitka, Czego nauczył mnie August, List otwarty do królowej Wiktorii), książek eseistyczno-biograficznych (Biedny Oscar, Pięć śmierci, Urban, Biznesmen idzie do raju), krytycznoliterackich (Madonna pekaesów, czyli wyznania czytelnika-samicy), pisanej razem z Marią Bojarską autobiografii Siostry B., sztuk teatralnych (jak Meeting albo Lekcja polskiego, której prapremierę reżyserował Andrzej Wajda), a także scenariuszy telewizyjnych. Mieszka głównie w Paryżu i czasem w Warszawie.

Kup tą książkę