Halloween w Polsce ma swoich zwolenników i przeciwników. Pierwsi twierdzą, że to doskonała okazja do zabawy. Drudzy uważają, że jest ono niezgodne z naszymi tradycjami i stanowczo odmawiają bawienia się tego dnia. Jednak czym jest Halloween? Jakie zwyczaje są związane z tym dniem i skąd jego wielka popularność?
Halloween to przede wszystkim wigilia Dnia Wszystkich Świętych. Wywodzi się z obrzędów celtyckich. W ten sposób już ponad dwa tysiące lat temu żegnano się z latem, а witano zimę. Celtowie obchodzili w tym czasie również święto zmarłych. Głęboko wierzyli w to, że tego dnia zaciera się granica między światem żywych i umarłych. Prawdopodobnie przebierano się, by przepędzić złe duchy. Natomiast duchy przodków czczono i zapraszano do domów.
W Polsce Dzień Wszystkich Świętych tradycyjnie jest dniem zadumy i wspomnień, dlatego radosne Halloween celebrowane jest głównie przez ludzi młodych jako forma zabawy. Jednak nie musimy koniecznie kopiować zagranicznych tradycji. W Polsce w okresie jesienno-zimowym odbywa się wiele ciekawych imprez związanych z pożegnaniem lata i powitaniem jesieni.
Po pierwsze dynia
Jednym z najważniejszych elementów Halloween jest wydrążona dynia ze świecą w środku. W Polsce od kilku lat organizowany jest we wrocławskim Ogrodzie Botanicznym Dolnośląski Festiwal Dyni. W czasie obchodów pokazywane są najbardziej okazałe dynie. Prócz oglądania można ich także skosztować i to nie tylko najróżniejszych jej odmian ale również ogórków, kabaczków, patisonów, bakłażanów i innych jesiennych specjałów. Dla najmłodszych przygotowano gry, zabawy i konkursy, a całej imprezie towarzyszą barwne kiermasze.
Po drugie szczypta grozy
Nic tak nie działa na wyobraźnię jak piła łańcuchowa. Ten element też możemy zobaczyć w Polsce podczas Międzynarodowego Sympozjum Rzeźbienia Pilarką Łańcuchową. Zorganizowany nad Jeziorem Liny na ziemi lubuskiej. Brzmi groźnie i zagadkowo? Rzeźbienie pilarką łańcuchową to współczesna forma sztuki. Jednak wykorzystywane są do tego narzędzia, które zwykle nie są kojarzone z pracami artystycznymi. Wśród uczestników Speed Carving, czyli zawodów w rzeźbieniu na czas są Polacy, Niemcy, а także Litwini. Ich zadaniem jest wykonanie rzeźby w ciągu 45 minut. Powstałe w ten sposób figury są licytowane wśród publiczności. Oprócz zawodów organizowane są inne atrakcje zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych.
Po trzecie trochę magii
Halloween to czas czarów i magicznych stworów. Tak tajemniczym dniem są w Polsce Andrzejki. Kiedyś wróżby andrzejowe odprawiały tylko niezamężne kobiety. Wróżby miały pomóc w znalezieniu idealnego kandydata na męża. Obecnie do przepowiedni podchodzi się z lekkim przymrużeniem oka i stanowią one element zabawy. Najpopularniejsze jest lanie wosku, ustawianie butów, wróżba ze skórki jabłka i wiele innych, w których wszechobecna jest aura tajemniczości i magii.
Zachęcamy do celebrowania naszych rodzimych uroczystości. Informacje na temat festiwali i innych atrakcji odbywających się w Polsce znajdują się na stronie www.outour.pl – internetowym planerze podróży. Dzięki kategoriom użytkownik z łatwością znajdzie informacje o atrakcjach i zwyczajach panujących w Polsce.