Modelki Vogue Twarze Okładka PL]Modelki uchodzą za symbol cielesnej doskonałości. To właśnie te kobiety tchną płomień życia w każdą kreację wymyśloną przez krawców, projektantów, stylistów i fotografów – najwspanialsze z nich pojawiły się na łamach „Vogue’a”, biblii światowej mody.
Autorzy Modelek Vogue’a rzucają światło na życie tych niezwykłych dziewcząt, malują fascynujące portrety prawdziwych twarzy mody, które pojawiły się w ponad dziewięćdziesięcioletniej historii czasopisma. Od dziesięcioleci modelki odgrywają w przemyśle mody osobliwą rolę; ich twarze są natychmiast rozpoznawane, ale o nich samych wiemy niewiele. Snobizm i anonimowość odarły tę profesję z pełnoprawnego ludzkiego statusu. „Modelki wyglądają jak pokojówki w dniu wolnym od pracy” – te słowa Coco Chanel podsumowują dominujący niegdyś stosunek wobec nich. Dopiero w latach czterdziestych i pięćdziesiątych ubiegłego wieku, wraz z pojawieniem się w Wielkiej Brytanii Barbary Goalen i Fiony Campbell-Walter, a w Stanach Zjednoczonych Lisy Fonssagrives i Dorian Leigh, nazwiska modelek stały się znane, przysparzając im splendoru i prestiżu, które zwykle idą w parze z dużym rozgłosem. Takim modelkom jak Jean Shrimpton, Celia Hammond, Grace Coddington
i Twiggy swingujące lata sześćdziesiąte przyniosły już sławę na skalę międzynarodową. Yasmin Le Bon, Naomi Campbell i Cindy Crawford, supermodelki lat dziewięćdziesiątych i późniejszych, przemieniły tę profesję w przemysł wart miliardy dolarów. Nazwiska Kate Moss, Claudii Schiffer czy Gisele Bundchen to dzisiaj wielkie marki firmowe.
Modelki Vogue’a pokazują niezapomniane fotografie modelek, ktore definiowały swoje czasy i które wciąż nas oszałamiają i fascynują gracją, stylem oraz naturalnym pięknem.
ROBIN DERRICK
Robin Derrick jest dyrektorem artystycznym brytyjskiej edycji "Vogue'a". Zaczął pracować w czasopiśmie "i-D" w 1982 roku, zanim ukończył St. Martin's School of Art w Londynie. Był dyrektorem artystycznym takich magazynów jak "The Face", "Elle" (edycja włoska), "Per Lui", "Glamour" (edycja francuska) i "Arena", a także założycielem Studio Box, ośrodka designu z siedzibami w Paryżu i Mediolanie. W 1999 roku pracował jako dyrektor artystyczny przy inauguracji rosyjskiej edycji "Vogue'a". Od wielu lat jest także fotografem, więc dzieli czas między pracę dla "Vogue'a" i wykonywanie zdjęć na zamówienie. Był jednym z kuratorów wystawy Unseen Vogue: The Secret History of Fashion Photography w Design Museum w Londynie.
ROBIN MUIR
Robin Muir jest pisarzem, kuratorem oraz dawnym kierownikiem działu fotograficznego brytyjskiej edycji "Vogue'a" i "Sunday Telegraph Magazine". Pisuje regularnie o fotografii i sztuce współczesnej dla "The Independent" i "The World of Interiors". Jest archiwist± w Terence Donovan Archive i wspó³autorem The New Dictionary of National Biography. Opublikowa³ sze¶æ ksi±¿ek po¶wiêconych fotografii i by³ kuratorem wystaw w National Portrait Gallery, Victoria & AlbertMuseum, Museum of London i YaleCenter for British Art w New Haven. W 2002 roku przygotowa³ z Robinem Derrickiem wystawê Unseen Vogue: The Secret History of Fashion Photography w DesignMuseum w Londynie, a tak¿e A Maverick Eye: The Photography of John Deakin w Scottish National Gallery w Edynburgu. Obecnie pracuje nad biografią szkockich malarzy Roberta Colquhouna i Roberta MacBryde'a.