Współczesny świat wymaga od nas dorosłych odpowiedzialnego życia w zgodzie ze środowiskiem i dawania w tej kwestii przykładu najmłodszym. Słyszymy o większych i mniejszych katastrofach ekologicznych, które dotyczą często naszego najbliższego otoczenia. A przecież nie chcemy, aby sprawdziły się słowa Jana Sztaudyngera - „Wycięty las, szumi już tylko w nas”.
Ekologia jest dziś stylem życia w trosce o to, co pozostawimy następnym pokoleniom. Dla nas rodziców wychowanie zdrowego dziecka w przyjaznym środowisku jest przecież sprawą priorytetową.
Wychowanie ekologiczne musi rozpocząć się od najmłodszych lat i to nie tylko w szkole, ale także w domu. Jeśli chcemy, aby dziecko wykształciło u siebie pro-ekologiczne nawyki musimy sami dawać przykład takich zachowań. Duże znaczenie w edukowaniu dziecka ma zwracanie jego uwagi na wszystkie przejawy ekologicznego zachowania: od segregowania śmieci, oszczędzania prądu, czy zakręcania wody przy myciu zębów, do pokazania możliwości wykorzystywania energii odnawialnej takiej jak słońce, wiatr i woda.
W trosce o przyszłość dzieci
Rodzina to pierwsze miejsce, w którym żyje i rozwija się dziecko. To rodzic organizuje dziecku czas i zabiera je na wycieczkę rowerową lub spacer po lesie uwrażliwiając na piękno przyrody. Życie w zgodzie z naturą, czyli postawa „eko”, wynika z szacunku do środowiska i troski o to, co pozostawimy następnym pokoleniom. Musimy pamiętać, że „Nie odziedziczyliśmy ziemi po naszych przodkach. Pożyczyliśmy ją tylko od naszych dzieci”. Niby o tym wiemy, ale często to dzieci przychodząc do domu ze szkoły wykazują inicjatywę pytając nas dlaczego nie segregujemy śmieci… No właśnie, dlaczego? Może warto wtedy zmienić od razu złe nawyki i uczyć się wspólnie z naszymi pociechami. Zacznijmy od małych kroczków. Zmieniajmy się dla naszych dzieci i ich przyszłości. Pracujmy wspólnie na czysty świat kształtując świadomość ekologiczną dziecka i uznając wartości ekologiczne.
Eko nawyki
Jednym z podstawowych zadań jest dbanie o środowisko i stan zieleni wokół miejsca zamieszkania. Jeśli rodzice są zaangażowani w działalność na rzecz otoczenia - udziela się to także dzieciom. W szwedzkich osiedlach wyznaczany jest dzień oraz godziny, w których całe rodziny wychodzą sprzątać tereny wspólne wokół domów - trawniki, chodniki. Dzieci pracują razem z rodzicami i sąsiadami, a miasto dostarcza pojemniki na śmieci. Jest to dobry pomysł na wspólne uczenie się szacunku do przyrody i sąsiadów.
Eko zabawy z dzieckiem
Włączanie się rodziców do procesu edukacji ekologicznej poprzez dawanie właściwych przykładów postępowania jest konieczne. Możemy rozbudzić w dziecku zainteresowanie środowiskiem naturalnym poprzez wspólne gry i zabawy. Naprzeciw naszym potrzebom wychodzą firmy, które tworzą produkty wspomagające pro-ekologiczne zachowania naszych dzieci. Firma Energizer stworzyła platformę z grami ruchowo-edukacyjnymi online Move&Play www.energizerplay.com, gdzie przedstawia najmłodszym źródła czystej i odnawialnej energii. Tym samym dzieci uczą się poprzez rozrywkę, bo informacje zawarte w przekazie tematycznym gier uświadamiają im zasadność oszczędzania energii. Rodzic powinien wykorzystywać okazję do wspólnej zabawy oraz nauki. Jeżeli rozbudzimy w dziecku troskę o siebie i środowisko to jego świadomość ekologiczna będzie naturalna.
Nasze pociechy najszybciej przyswajają wiedzę poprzez zabawę i praktykę. Ekologia jest dziś stylem życia, który warto więc praktykować w każdej rodzinie, aby dzieci miały świadomość odpowiedzialności za stan środowiska naturalnego, a więc Rodzicu daj EKO przykład swojemu dziecku!
Anetta Śliwińska, dyplomowany nauczyciel sztuki w szkole podstawowej, pedagog szkolny. Autorka kilku wdrożonych programów edukacyjnych. Laureatka nagrody Prezydenta Miasta Łodzi. Prowadziła m.in. nagradzany chór dla klas 3-6 „Allegro” oraz zespół „Fermatki” dla klas 1-3. Prywatnie mama dwójki dzieci.