Poczucie zadowolenia z życia
W ramach programu „PERFECTA Mój talent” przeprowadzono badanie wśród wychowanków świetlic środowiskowych w województwie warmińsko – mazurskim. Uzyskane wyniki wydają się być zaskakujące, szczególnie w związku z tym, że uczestnikami badania były dzieci pochodzące z ubogich miejscowości. Wygląda na to, że poczucie szczęścia u dzieci może wynikać z systemu wartości, który wyznają, znaczenia dla nich osób bliskich, umiejętności dostrzegania jasnych stron życia, a także przykładania dużej wagi do świata marzeń. Byłby to kolejny dowód na to, że szczęścia nie można kupić.
Świat wartości dzieci
Najistotniejsze wartości w życiu dzieci to rodzina, zdrowie, religia i miłość. Posiadanie pieniędzy wymieniane jest dopiero na 7 (ostatniej pozycji).
Mama najważniejszą osobą
Najważniejszą osobą w życiu dzieci jest mama i to z nią rozmawiają zarówno w smutnych, jak i radosnych chwilach. Prawie 60% badanych deklaruje, że chcieliby, aby ich przyszła rodzina przypominała obecną.
Środowisko lokalne
Badane dzieci zaznaczają, że bardzo lubią miejscowości, w których mieszkają i dobrze się w nich czują. Zwracają szczególną uwagę na walory przyrodnicze oraz krajobrazowe swojego otoczenia oraz na funkcjonowanie świetlicy, w której mogą nie tylko bawić się z przyjaciółmi, ale także rozwijać swoje pasje. Warto zauważyć, że większość respondentów woli spędzać czas wolny w swoich miejscowościach, niż poza nimi.
Marzenia i aspiracje
Ponad połowa badanych pragnie pójść na studia. 9 na 10 dzieci marzy o tym, by założyć rodzinę, a prawie 80 % chciałoby mieć w przyszłości potomstwo. Preferowane przez dzieci zawody można podzielić na dwie kategorie. Pierwsza z nich to typowe marzenia młodych ludzi, którzy chcieliby zostać sławnymi artystami lub sportowcami, zaś drugą grupę stanowią zajęcia obserwowane w życiu codziennym, wykonywane przez osoby z otoczenia młodych ludzi (nauczyciel, fryzjer, lekarz).
Podsumowanie
W świetle przedstawionych wyników najlepszymi prezentami, jakie możemy podarować dzieciom jest umożliwienie im pełnego rozwoju w sprzyjającym środowisku lokalnym, do którego przykładają ogromną wagę. Dzieci pragną dorastać mogąc liczyć na wsparcie znaczących dla nich osób, a by zrealizować ich marzenia należy zapewnić im możliwość rozwoju talentów, które posiadają. Tutaj uwidacznia się rola świetlic środowiskowych, gdzie dzieciaki nie tylko mogą realizować swoje pasje, ale także uczą się funkcjonowania w grupie oraz mogą liczyć na wsparcie społeczne wychowawców i rówieśników. Jak zaznaczają młodzi respondenci, ma to dla nich ogromne znaczenie.