Za oknem coraz częściej pojawia się słońce. Jak wykorzystać pogodę, wzmocnić organizm i jednocześnie zwiększyć swoją koncentrację i wyciszenie? Sięgnij po ćwiczenia jogi!

Joga
Joga pochodzi z dorobku kultury Indii i jest metodą jednoczenia ciała, umysłu i ducha. Nie są to tylko ćwiczenia rozciągające, jest to również cały system wiedzy oferujący ogromne bogactwo nauk i technik rozwoju. W Europie najczęściej przybiera postać ćwiczeń fizycznych, oddechowych, nauki koncentracji oraz technik relaksacyjnych i medytacji. Od początku ćwiczy się świadome używanie umysłu poprzez wywieranie pożądanego wpływu na ciało oraz kształtowanie konstruktywnego postrzegania świata, czego efektem jest osiągniecie wewnętrznej harmonii i wyciszenie zmysłów.
Historia jogi sięga 2500 lat p.n.e. a dowodem tego są odnalezione gliniane figurki osób wykonujących asany, pochodzące właśnie z tego okresu. Asany to specyficzne pozycje ciała, które przybiera jogin podczas praktyki. Posiadają one lecznicze działanie, rozciągają, wzmacniają i oczyszczają ciało a ich właściwa praktyka doprowadza organizm do zrównoważenia i harmonii.

Wpływ jogi na zdrowie.
O ile trudno zmierzyć efekty działania jogi na umysł, to jej wpływ na zdrowie człowieka został już dawno zbadany i potwierdzony naukowo.  Dzięki regularnej praktyce jogi oddziałujemy na cały organizm i jego funkcje poprawiając kondycję, odporność i wagę. Dzięki jodze poprawimy również stan układu krążenia, wyrównamy ciśnienie i ulżymy kręgosłupowi poprzez rozciąganie i wzmocnienie mięśni szkieletowych. Ćwiczenia pomogą również w przypadku lęków, nerwic, depresji i przewlekłego stresu – joga ma zbawienny wpływ na stan układu nerwowego.

Joga i sekret długowieczności.
Mówi się też, że joga stanowi bramę do długowieczności. Poprzez praktykę jogi ciało i umysł nie tylko osiągają stan relaksu ale również regenerują się. Podczas ćwiczeń każda komórka zostaje należycie dotleniona i zmobilizowana do aktywności, dzięki czemu proces starzenia komórek jest wydatnie spowolniony. To tylko wierzchołek tego co może zaoferować joga ale to właśnie przede wszystkim dlatego w tak szybkim tempie rośnie jej popularność w najróżniejszych formach.

Jak zacząć
Jogę może ćwiczyć każdy, ponieważ ćwiczenia i style są bardzo zróżnicowane – od naprawdę podstawowych, aż do coraz bardziej skomplikowanych, niemal akrobatycznych. Dlatego jogę mogą praktykować osoby w każdym wieku i stopniu sprawności fizycznej.

Ważne, aby w czasie nauki korzystać z pomocy wykwalifikowanego nauczyciela, który stopniowo wprowadzi nas w świat asan. - Nauczyciel poprowadzi na początku drogi, pomoże opanować podstawowe pozycje i techniki oddechowe. Ćwicząc pod jego okiem nie musimy zastanawiać się nad kolejnością poszczególnych sekwencji. Gdy osoba zdobędzie już podstawową wiedzę, może próbować dokształcać się sama – uważa Marcin Topolski z Hopl.pl.

Ścieżki jogi
Obecnie joga staje się coraz bardziej popularna. Istnieje wiele szkół prowadzących regularne zajęcia z jogi. Rośnie również grono osób praktykujących jogę indywidualnie. Z uwagi na aspekty treningu możemy rozróżnić kilka zasadniczych stylów jogi. Wszystkie bazują na tych samych asanach (pozycjach) formujących system zwany Hatha Joga. Jest to termin bardzo ogólny – i choć dokładnie oznacza fizyczne praktyki jogi – to często używa się go do określenia wielu typów ukierunkowanych przede wszystkim na fizyczny aspekt treningu. Według wielu nauczycieli jest to dobry początek praktyk jogicznych, ponieważ łagodnie wprowadza w podstawowe asany.

Najbardziej popularne w Polsce style to:
Astanga Joga

Astanga - Jest to najbardziej dynamiczna i zarazem jedna z najbardziej wymagających form Hatha Jogi. Ten rodzaj jogi został spopularyzowany na Zachodzie przez K. Pattabhi Jois z Mysore. Jej cechą charakterystyczną są płynne przejścia między asanami, które z kolei ułożone są w stałe serie. Asany wykonywane są w określonej kolejności tworząc coś na kształt układu choreograficznego. Takich układów jest sześć i są one uszeregowane od najprostszego do najtrudniejszego. Synchronizacja ruchu praktykującego z jego oddechem jest tu rzeczą kluczową. Jedna taka seria to trening całego ciała.
Astanga jest bardzo popularna na Zachodzie, często wybierana przez osoby sprawne fizycznie, lubiące intensywne ćwiczenia. Do zalet praktykowania Astanga Jogi zaliczyć można zwiększenie elastyczności ciała, poprawę nastroju i przeciwdziałanie bólom pleców. Nie jest to jednak najlepszy wybór dla osób cierpiących na dolegliwości kolan.

Joga Iyengar
Iyengar - W tym stylu kładzie się wielki nacisk na precyzję poszczególnych asan. Ważne jest również bezpieczeństwo ich wykonania. Stąd charakterystyczną cechą tej metody jest używanie pomocy, jak np. koce, liny, klocki, paski, krzesła itp. Dzięki temu pewne pozycje stają się dostępne dla tych, którym może brakować jeszcze siły czy elastyczności. Zaczyna się od asan stojących, aby zwiększyć równowagę, następnie przechodzi się do bardziej zaawansowanych. Po opanowaniu podstawowych pozycji następuje nauka technik oddechowych.
Metoda Iyengara rozwija siłę, wytrwałość, elastyczność i koncentrację, kładąc nacisk na precyzję w praktyce. Jest przy tym tak skonstruowana, aby umożliwić naukę adeptowi na każdym poziomie. Joga Iyengara, w przeciwieństwie do Astangi, zaleca pozostawanie w pozycjach przez długi czas.
To idealny wybór dla początkujących i osób z urazami kręgosłupa (ma właściwości rehabilitacyjne) i innymi problemami zdrowotnymi.