Aura jesieni nie zawsze sprzyja zabawom na świeżym powietrzu. Deszcz i słota oraz coraz niższe temperatury powietrza sprawiają, że dzieci coraz więcej czasu spędzają w domu. Nie mogą już do woli bawić się na świeżym powietrzu, co nierzadko powoduje, że bywają smutniejsze. Dlatego warto ubarwić ten czas wymyślając maluchom różnorodne zabawy artystyczne i edukacyjne.
Dzieła wykonane małymi rączkami
Zachęćmy dziecko do zbierania skarbów podczas jesiennego spaceru. Mogą to być szyszki, żołędzie, kasztany, jarzębina, kolorowe liście, kamyki, a nawet ptasie piórka. Po umyciu ich i wysuszeniu, wraz z kredkami, farbkami czy modeliną nadają się do wielu zabaw twórczych. Inspiracji dostarczy sama przyroda. Nie muszą to być tradycyjne ludziki z kasztanów i zapałek. Można wspólnie stawiać stemple z liści, stworzyć z nich barwny latawiec, pokryć ciastoliną wazon na suszki, zrobić ręcznie biżuterię lub figurki z owoców jesieni i masy do modelowania. Będzie to idealna zabawa zarówno dla chłopca jak i dla dziewczynki. – Masę do modelowania wyprodukowano na bazie wody, dlatego łatwo się ugniata, nie klei się do rąk, jest przyjemna w dotyku - opowiada Marzena Raczkiewicz, ekspert z firmy MERplus, dystrybutora artykułów plastycznych – Co więcej, wysycha w naturalny sposób na powietrzu, dzięki czemu w dowolnej chwili można zmienić kształt wykonanej ozdoby. Gotowe dzieła dadzą dziecku wiele satysfakcji. Będzie mogło ozdobić nimi swój pokój i stworzyć osobistą galerię albo dać w prezencie np. dziadkom.
Mądra głowa
Dziecko interesuje się wszystkim, co go otacza. Podczas wspólnego spędzania czasu w domu można wykorzystać jego naturalną ciekawość w trakcie zabaw edukacyjnych. Zainteresowanie przyrodą z czasem przerodzić się może w niesamowitą przygodę. Wystarczy wspólne czytanie bajek i wierszy o Pani Jesieni połączyć z rebusami, łamigłówkami, opowieściami o odlatujących ptakach czy zwierzętach zapadających w sen zimowy. Gry dydaktyczne wymagają koncentracji i spostrzegawczości. Aby nie zniechęcić malucha, zabawy powinny być swobodne, połączone z żartami i rozmowami. Nauka często bywa dla dzieci męcząca i nudna, a podczas zabaw edukacyjnych wzbogaca się ich słownictwo, umiejętności kojarzenia i rozwiązywania problemów. Pobudzona wyobraźnia pomaga ćwiczyć pamięć. Ważne jest, aby wspólne spędzanie czasu dawało satysfakcję, kojarzyło się z pozytywnymi emocjami, ale jednocześnie uczyło podporządkowania się regułom. Wiedza zdobyta w czasie nieskrępowanej zabawy szybciej się przyswoi i na dłużej zapadnie w pamięć.
Razem raźniej
Podczas zabawy warto wprowadzić element rywalizacji. Zaproszenie do quizu rówieśników pomoże nawiązać nowe przyjaźnie, a także będzie świetną okazją do nauki pracy w grupie. Oprócz konkursów, do wyboru mamy burzę mózgów, dyskusję, wspólne eksperymenty, zespołowe gry w skojarzenia i planszowe. Aby uatrakcyjnić zabawę można przygotować kolorowe pomoce dydaktyczne: rekwizyty, szablony i przybory. Umiejętność współpracy wykształcić można w dzieciach dzięki tworzeniu wspólnego kolażu. Na wielkim brystolu lub płótnie powstanie kompozycja różnych materiałów i tworzyw z tradycyjnymi technikami plastycznymi. – Do kolażu idealnie nadają się farby do malowania palcami, które mają konsystencję kremu i łatwo się rozprowadzają nawet po nierównej powierzchni – radzi Marzena Raczkiewicz – Ich zaletą jest także to, że bardzo wolno schną, dzięki czemu pod bieżącą ciepłą wodą zdążą się umyć wszystkie maluchy. Przy wspólnej zabawie nie zapomnijmy także o zdrowych przekąskach i nagrodach dla zwycięzców. Je także możemy przyrządzić razem z naszymi pociechami, dla których eksperymentowanie w kuchni będzie dodatkową frajdą.
Jesień może być barwna i inspirująca. Wystarczy trochę wyobraźni aby, nie spędzać deszczowych dni przed telewizorem czy komputerem. A dodatkowo zabawy z rodzicami wpłyną pozytywnie na samoakceptację i zacieśnią rodzinne więzi.