Przeszywający ból w kontakcie z zimnym powietrzem lub niektórymi potrawami to znak, że nasze zęby są nadwrażliwe. Problem może stać się szczególnie uciążliwy zimą. Jak poradzić sobie z nieprzyjemnymi objawami?
Miejscem szczególnie narażonym na ból są okolice szyjki zębowej, gdzie warstwa szkliwa jest szczególnie cienka. Powinno być ono osłaniane przez dziąsła, niestety każdego dnia mamy do czynienia z wieloma czynnikami, które osłabiają naturalną ochronę zębiny. Oprócz przychodzącego wraz z wiekiem cofania się dziąseł, większość przyczyn nadwrażliwości zębów spowodowana jest bodźcami zewnętrznymi, najczęściej wywołanymi przez nas samych.
Źródła problemu
Jedną z odmian nadwrażliwości szyjek zębowych jest nadwrażliwość pozabiegowa. Przypadłość pojawia się po zakończonym leczeniu głęboko położonej próchnicy, zazwyczaj utrzymuje się od 2 do 3 dni po zabiegu i przemija samoistnie. Natomiast nadwrażliwość wynikająca z odsłonięcia kanalików zębinowych prowadzących do wypustek miazgi, na ogół wymaga leczenia i może być uwarunkowana wieloma czynnikami. - Do głównych powodów odsłonięcia zębiny zaliczamy: urazy mechaniczne, powikłania po zabiegu wybielania oraz ubytki abrazyjne w szkliwie. Stosowanie niewłaściwych technik szczotkowania zębów, częste używanie nieodpowiednich past i nazbyt twardych szczoteczek również skutkuje uszkodzeniem powierzchni szkliwa – mówi Tomasz Kowalczyk, specjalista z firmy SHAR-POL, specjalizującej się w technikach laserowych z zakresu stomatologii i medycyny estetycznej. Źródłem problemu jest także niewłaściwa dieta, polegająca na spożywaniu dużej ilości kwaśnych potraw oraz napojów gazowanych. Szczególnie narażone na problemy z zębami są osoby cierpiące na choroby układu pokarmowego, które wywołują nadmierny poziom pH w ustach.
Laser – skuteczny sposób na nadwrażliwość
Współczesna stomatologia zna wiele technik leczenia tej uciążliwej przypadłości, ich wybór oraz skuteczność podyktowana jest czynnikami, takimi jak źródło pochodzenia problemu oraz indywidualna reakcja i predyspozycje występujące u konkretnych pacjentów. Jedną z coraz częściej stosowanych metod zwalczania nadwrażliwości jest leczenie laserem diodowym. - Wykorzystuje się w tym celu lasery wysokoenergetyczne, cechujące się głęboką penetracją światła w głąb tkanki. Najlepiej w tych zastosowaniach sprawdzają się lasery diodowe emitujące światło o długości fali 810 lub 980nm oraz zbliżonej, np. D-Touch™ – tłumaczy Tomasz Kowalczyk, specjalista z SHAR-POL. Podczas zabiegu dochodzi do bezkontaktowej aplikacji wiązki światła na wrażliwy obszar zęba. Kanaliki zębowe zamykane są w skutek mało inwazyjnego oddziaływania fototermicznego, które prowadzi do uzyskania efektu powstania mikro-nadtopień w strukturze zębiny. - Światło lasera oddziałuje również fotobiochemicznie na pracę miazgi, co ma na celu zmianę metabolizmu miazgi. W efekcie zachodzących procesów następuje poprawa poziomu wrażliwości miazgi na bodźce zewnętrze – dodaje specjalista z firmy SHAR-POL.
Aby uchronić zęby przed nadwrażliwością należy pamiętać o profilaktyce i właściwej higienie jamy ustnej. Warto zaopatrzyć się w miękką szczoteczkę i stosować specjalistyczne pasty oraz żele wzmacniające i uszczelniające szkliwo. To, co jemy, również ma znaczenie dla stanu naszego uzębienia. Kwaśne i słodkie produkty obniżają zawartość substancji mineralnych w szkliwie, co wiąże się z próchnicą. Kwas zawarty w tych produktach osłabia ochronę zęba, dlatego po każdym ich spożyciu należy przepłukać jamę ustną wodą i zaczekać z myciem co najmniej godzinę. Codzienna higiena oraz wybór odpowiedniej metody leczenia nadwrażliwości pozwoli nam cieszyć się sezonem na owoce cytrusowe, a gorące i słodkie potrawy staną się czystą przyjemnością.