Źródła:
W każdej chwili w naszym organizmie powstają wolne rodniki jako skutek oddychania. Jednak w takich ilościach, które nasz organizm potrafi wyeliminować i/lub wykorzystać. Jednak niektóre sytuacje, pokarmy czy czynniki środowiskowe potęgują produkcję wolnych rodników. Wyróżniamy źródła endogenne związane bezpośrednio z naszym organizmem oraz czynniki egzogenne w postaci różnych pokarmów, zanieczyszczeń czy promieniowania.
Źródła endogenne -łańcuch oddechowy -stany zapalne -stres fizyczny i psychiczny - uszkodzenia komórek - niedokrwienie |
Źródła egzogenne -przyjmowane z pokarmem: * dieta bogata w tłuszcze * ksenobiotyki -zanieczyszczenia środowiskowe: *dym papierosowy * zanieczyszczenia związane z wykonywaniem zawodu, niektóre metale - niektóre leki - promieniowanie * jonizujące * UV * mikrofale |
Skutki działania:
Wolne rodniki w nadmiarze mają negatywny wpływ na organizm. Nie chodzi tu tylko o popularną wolnorodnikową teorię starzenia ( ogromny udział wolnych rodników w procesie starzenia się), ale i o wiele chorób w których stwierdzamy nadmiar tych cząsteczek. Należą tu choroby takich narządów i układów jak: mózg, oczy, płuca, narządy rozrodcze, serce, prostata, układ immunologiczny, mięśnie, wątroba, trzustka, kości, nerki i inne.
Antyoksydanty:
W walce z wolnymi rodnikami przychodzą nam antyoksydanty. Jest tu zaliczany szereg czynników które neutralizują wolne rodniki lub nie dopuszczają do ich powstania. W organizmie 3 podstawowymi enzymami antyoksydacyjnymi są: katalaza, peroksydaza glutationowa i dysmutaza ponadtlenkowa. Istnieją również antyoksydanty pokarmowe. Zaliczamy do nich między innymi witaminy A, C i E, flawonoidy( zawarte w winogronie, czosnku, cytrusach, zielonej herbaci), indole (zawarte w brokułach i kapuście), selen, cynk, magnez, mangan i żelazo.
Autorki są właścicielkami bloga: http://frozenmalibu.blogspot.com/