Często są słabe, rozdwajają się lub łamią.Zwłaszcza po zimie, kiedy w organizmie zaczyna brakować minerałów, paznokcie nie wyglądają najlepiej: płytka się kruszy, staje się nierównomiernie pofałdowana i ma chropowatą powierzchnię.

Na pielęgnację paznokci u kosmetyczki często brakuje nam czasu i pieniędzy.
A na co dzień wystarczy tylko troszkę o nie dbać - byle regularnie.
Pielęgnację paznokci rozpoczynamy zawsze od skórek. By je usunąć musimy najpierw je zmiękczyć, dlatego wklepujemy w skórki krem lub olejek a następnie drewnianym patyczkiem do skórek odsuwamy je tak, by nie zachodziły na płytkę paznokcia. Jeśli do tej pory do ich usuwania używałaś nożyczki lub cążki, pora z nich zrezygnować. Zbyt ostre przedmioty mogą uszkodzić dolną część paznokcia, przez co będzie on słabszy i miał tendencję do łamania.
Odżywki zawierają cenne dla naszych paznokci składniki odbudowujące i wzmacniające płytkę paznokci tj. ceramidy, wapń czy krzem. Wzbogacone są także często witaminą A, E i B5, olejkiem rycynowym oraz wyciągiem z kiełków pszenicy. Aby przyniosły oczekiwane rezultaty, powinny być stosowane systematycznie przynajmniej trzy razy w tygodniu, przez miesiąc.




Krem do rąk jest dobry także do paznokci.
Powinien być dokładnie wcierany w płytki i skórki wokół paznokcia kilka razy dziennie. Wówczas wytwarza na skórze ochronny film, który zabezpiecza je przed szkodliwymi czynnikami takimi jak chlorowana woda czy detergenty.

Nasza dieta również ma wpływ na to, jak mocne są nasze paznokcie. Nie zapominajmy więc o produktach bogatych w witaminę B5, która wzmacnia i regeneruje płytkę. Jej źródłem są żółtka jaj, produkty zbożowe, drożdże, ryby, ziemniaki i warzywa strączkowe. Równie ważna jest miedź - wpływa na nawilżenie i elastyczność płytek. Znajdziemy ją w pestkach słonecznika i suszonych owocach.

Poza tym łykaj preparaty witaminowo-minerałowe. Gotowe preparaty takie jak np. Skrzypovita z wyciągami ze skrzypu i pokrzywy, zawierają dodatkowo cenne żelazo, krzem, cynk, miedź oraz witaminy, które doskonale odbudowują i wzmacniają uszkodzone płytki paznokcia. Najlepiej stosować kurację co najmniej przez miesiąc.

Najlepszym domowym sposobem na wzmocnienie paznokci jest kąpiel w trzech łyżkach podgrzanego oleju rycynowego lub oliwy z oliwek oraz soku z jednej cytryny. Dobrze spisze się także maczanie opuszków palców w oliwie z oliwek! Nawilży płytkę i gruntownie j ą regeneruje Zabiegi najlepiej stosować dwa razy w tygodniu.




Fakty i mity...

Papier zamiast metalu?
Manikiur warto zrobić przynajmniej raz na dwa tygodnie. Żeby go wykonać samodzielnie, wystarczy mieć dobry pilniczek. Najlepiej sprawdzają się pilniki papierowe o dwóch rodzajach powierzchni - twardszej, którą skraca się paznokcie oraz miękkiej, która służy do wygładzania brzegów. Metalowe mogą niszczyć brzegi paznokcia.
Czy polerowanie niszczy płytkę?
Absolutnie nie, pod warunkiem, że nie jest przeprowadzane zbyt często. Podczas polerowania ścieramy tylko kilka warstw. Do tego zabiegu możemy użyć specjalnej kostki lub polerki. Ta ostatnia często wyglądem przypomina ona pilniczek, ale w odróżnieniu od niego składa się z trzech warstw: dwie matowe i jedna gładka i błyszcząca. Optymalna częstotliwość przeprowadzania tego zabiegu tu raz na dwa tygodnie. Zbyt częste polerowanie może bowiem sprawić, że staną się miękkie, cienkie i bardziej podatne na złamania.
Czy żel lub akryl bardzo niszczą paznokcie?
Odpowiedz jest prosta, ani żel ani akryl nie niszczą paznokci, niszczy jedynie złe przygotowanie płytki, albo złe zdjęcie produktów. Bardzo często niedoświadczone stylistki spiłowują a nie matowią płytkę paznokcia przed nałożeniem produktu. Podczas matowienia „zdejmujemy” tylko połysk z paznokcia.. Nieprawidłowe zdjęcie pazurka przyczynia się też do jego zniszczenia. Akryl rozpuszczamy w specjalnych preparatach, a żel spiłowujemy, trzeba jednak bardzo uważać, aby nie uszkodzić paznokcia.



Paznokcie zwierciadłem stanu zdrowia...

O czym alarmuje wygląd paznokci?
Białe plamki – pierwsze skojarzenie podpowiada, że prawdopodobnie doszło do uszkodzenia płytki wywołanego uderzeniem. Warto jednak wiedzieć, że to nie jedynie wytłumaczenie takiego stanu rzeczy. Taka zmiana może bowiem świadczyć o niedoborze witamin. Blade paznokcie natomiast mogą informować o anemii, czyli znacznym niedoborze żelaza lub komunikować o problemach z krążeniem.

Żółte zabarwienie – wiele osób tłumaczy taki stan paznokci nadmiernym używaniem ciemnych lakierów czy paleniem papierosów, które odbarwiają także opuszki palców. Jednak taki koloryt płytki może zwiastować infekcje rozwijające się w organizmie, stany grzybicze, ale także świadczyć o chorobach nerek czy wątroby. Taki objaw może również oznaczać łuszczycę czy problemy z tarczycą.

Poprzeczne prążki, rowki – mogą świadczyć o problemach z krążeniem, przechodzeniu infekcji i chorobach skóry. Mogą także informować o niedoborze witamin i pojawieniu się stanu zapalnego w organizmie. Nie należy zatem zwlekać i lepiej rozpoznać przyczynę wcześniej, by móc jej zaradzić, niż dopuścić do jej szybkiego rozwoju.

Czarne plamki – to najpewniej zmiany barwnikowe, które nieleczone mogą doprowadzić do rozwoju czerniaka. Często może to być także wynik urazów, które spowodowały wylew krwi, która wysychając przyjmuje bardzo ciemne zabarwienie. Oba przypadki należy skonsultować z lekarzem.
Przerost paznokcia – to często objaw cukrzycy. Nierzadko towarzyszy temu niezdrowy kolor, o nieco szarawej barwie. Jeśli taki stan utrzymuje się od dłuższego czasu, najlepiej udać się do specjalisty, który oceni stopień postępu choroby i zaleci odpowiednie leczenie.

Jeżeli chcemy mieć piękne paznokcie, stosujmy dietę zawierającą produkty :

* warzywa liściaste, jak cykoria, szpinak, sałata (witaminy A, B1, B2, C, E, żelazo, flawonoidy),
* ryby i tran (nasycone kwasy tłuszczowe, witaminy B1 i B2),
* płatki owsiane (cynk, krzem, magnez, siarka, żelazo),
* orzechy (cynk, magnez, siarka),
* wątróbkę (cynk, miedź, żelazo),
* sery (siarka, witaminy A, B12),
* pomidory (witaminy A, C, cynk).


Kilka Mikstur Domowej Roboty


2 razy w tygodniu zrób im taką oto kąpiel: 2 łyżki skrzypu wsyp do pół szklanki oliwy i podgrzewaj przez ok. 15 min. w kąpieli wodnej (szklankę wstaw do naczynia z wodą i podgrzewaj to naczynie). Ostudź, mocz palce przez kwadrans.
Łyżkę siemienia lnianego zalej szklanką wody i gotuj, aż powstanie gęsta papka. Ostudź i mocz palce przez 15 min.
Do 2 łyżek oliwy dodaj sok z połowy cytryny, zmieszaj i wmasowuj powoli w paznokcie. Po 15. minutach spłucz i dobrze wytrzyj, nadal masując.
Odrobinę oliwy podgrzej i wmasuj w paznokcie. Ten prosty zabieg, wykonywany 2 - 3 razy w tygodniu już po miesiącu pozwoli ci się cieszyć pięknymi paznokciami.
Kilka razy w miesiącu wmasowuj w paznokcie wit. A plus E (w kapsułkach, do nabycia w aptekach).

Jeśli nie masz czasu ani ochoty, aby zajmować się swoimi paznokciami domowymi sposobami, zaopatrz się w odpowiednie odżywki w sklepie.

Autorka prowadzi bloga: http://poradyherrbaty.blogspot.com/