Dla kogo przeznaczone są suplementy diety? Przede wszystkim dla osób, które narażone są na niedobory niektórych substancji bądź szybką ich utratę. Do tej grupy zalicza się głównie dzieci oraz kobiety w ciąży, ale także osoby starsze i sportowców poddających się intensywnym, wyczerpującym treningom. I tak, zaleca się przyjmowanie kwasu foliowego kobietom w ciąży aby zapobiegać wadom układu nerwowego u noworodków, witaminy B12 – osobom starszym narażonym na niedokrwistość, wapnia – ludziom ograniczającym produkty mleczne , witaminy D – dzieciom w profilaktyce krzywicy, preparaty witaminowo – mineralne – osobom stosującym restrykcyjne diety oraz sportowcom.
Polacy najchętniej sięgają po takie substancje, które są łatwo dostępne w sklepach oraz cechuje je niska cena. Co więcej, ważną rolę odgrywa tu reklama, ponieważ zdecydowanie częściej sięgamy po produkty, które znane są z telewizji czy akcji edukacyjnych.
Oprócz suplementów będących uzupełnieniem codziennej diety, dostępne są również takie preparaty, których producent zapewnia, że dzięki nim możliwa jest utrata nawet 12 kilogramów w zaledwie półtora miesiąca… W Internecie ponadto, reklamuje się wiele sklepów zielarskich, które oferują suplementy na bazie ziół krajowych i azjatyckich. A co z suplementami i odżywkami dla sportowców? Większość z nich ma na celu wzmocnienie mięśni, poprawę wydajności ćwiczeń fizycznych, a także redukcję tkanki tłuszczowej oraz usuwanie nadmiaru wody z organizmu. Do preparatów tych należy jednak podchodzić sceptycznie, gdyż szanujący się sportowcy możliwie w najwyższym stopniu ograniczają ich spożycie ze względu na długą listę substancji niedozwolonych i antydopingowych.