Pod tym względem, asortyment aptek na pewno nie zawiedzie żadnego zakatarzonego pacjenta, ponieważ jest bardzo szeroki. Zanim jednak klient zdecyduje się na konkretny produkt, powinien koniecznie wziąć pod uwagę kilka kwestii, takich jak: intensywność produkowania wydzieliny oraz kłopoty związane z oddychaniem. W przypadku, kiedy dolegliwości nie są uciążliwe, a katar ma łagodną postać, można pomóc sobie domowymi środkami, takimi jak gorące parówki z dodatkiem kilku kropel olejku eukaliptusowego. Nasilenie objawów jest znakiem, że trzeba sięgnąć po broń innego kalibru. Pacjentom, którzy chcą uniknąć wizyty u lekarza, zalecane są środki aplikowane bezpośrednio do jamy nosa, dzięki czemu lek na katar zadziała natychmiastowo. Można go dostać w zasadzie w każdej aptece, ponieważ na rynku działa wiele marek oferujących taką postać medykamentów, jak chociażby lek na katar Xylorin.
Osoby, które poza nieżytem nosa borykają się z dodatkowymi dolegliwościami, jak chociażby bóle głowy oraz temperatura, powinny zdecydować się na przyjmowanie środków, w których składzie znajdują się pochodne oxymetazoliny. Warto pamiętać, że tego rodzaju lek na katar może być przyjmowany maksymalnie przez okres 3 dni. Pacjenci, dotknięci ostrą infekcją dróg oddechowych, nie mogą stosować preparatów, które mają formę sprayów. W takich przypadkach rozsądniejszym rozwiązaniem będzie wizyta u lekarza, może się bowiem okazać, że myli się zwyczajny katar z poważniejszymi schorzeniami.
Popularnym rozwiązaniem są również krople do nosa, wygodne w aplikacji i szybko działające. Można je jednak najdłużej przyjmować 3 dni. Wybór leku na katar powinien być również podyktowany wiekiem chorego. Dzieci czasami obawiają się środków w aerozolu lub kropelek. Innowacyjnym rozwiązaniem są plasterki do przyklejenia na piżamę, które ułatwiają oddychanie w nocy, tak by malucha nie budziły trudności z oddychaniem.