W tym celu oferowane są różne zabiegi medycyny fizykalnej, które mają na celu pobudzenie procesu biologicznego. Fizykoterapia jest jedną z form fizjoterapii, w której na organizm oddziałuje się rozmaitymi czynnikami fizykalnymi jak prąd, pole magnetyczne, bodźce termiczne, ultradźwięki, woda czy światło. Fizykoterapia może być stosowana jako podstawowa forma leczenia pacjenta, jak również jako jedynie jej uzupełnienie w zależności od rodzaju schorzeń, natomiast jej głównym celem jest uśmierzenie bólu. W zależności od formy fizykoterapii, jaka została nam zaproponowana, może ona mieć znaczny wpływ na zmniejszenie bólów stawowych, zwalczanie stanów zapalnych, usprawnienie czynności poszczególnych narządów oraz całego organizmu czy też zapobieganie nawrotom czy postępom choroby. Fizykoterapia zwiększa również odporność całego naszego organizmu, a także zapobiega jego zakażeniom.
W skład fizykoterapii wchodzą następujące zabiegi:
- diadymanic,
- galwanizacja,
- inhalacje,
- interdyn,
- jonofereza,
- kąpiel 4-komorowa,
- krioterapia,
- lampa Bioptron,
- lampa Sollux,
- magnetoterapia,
- terapuls,
- ultradźwięki,
- laseroterapia.
Zarówno diadymanic jak i galwanizacja polegają na przepływie przez ciało prądu stałego o średniej częstotliwości i polecane są osobom z zaburzeniami krążenia obwodowego czy też cierpiącym na nerwobóle. Interdyn, jonofereza czy też kąpiel 4-komorowa także działają z wykorzystaniem prądu stałego, jednak każdy zabieg ma nieco inny charakter. Interdyn jest zabiegiem uśmierzającym bóle, który ma również na celu pobudzenie osłabionych mięśni szkieletowych. Jonofereza wykorzystuje prąd do wprowadzenia leku przez skórę do zajętej chorobą części ciała. Kąpiel 4-komorowa ma za zadanie uspokojenie, a także obniżenie lub podwyższenie ciśnienia krwi w zależności od kierunku przepływu prądu. Zabiegi lampą Sollux lub Bioptron mają na celu punktowe zmniejszenie bóli, np. pleców. Światłem leczy się również depresję czy też schorzenia reumatyczne z uwagi na pozytywny jego wpływ na ludzki organizm. Magnetoterapia usprawnia przemianę materii czy też poprawę ukrwienia określonych części ciała, a fale akustyczne, czyli ultradźwięki zmniejszają napięcie mięśni i działają przeciwbólowo.
Jak widać możliwości jest naprawdę wiele i w zależności od rodzaju bólu, schorzenia czy choroby z pomocą przychodzi pacjentom medycyna, która nie tylko uśmierza uporczywy ból, ale również stara się go eliminować wykrywając jego główne źródło.