Kupując kosmetyki i sprawdzając ich składy na pewno nie raz każda z nas natknęła się na olejek z jojoby. Wiemy, że jest zdrowy, jednak czy wiemy jak się go wytwarza, jakie ma właściwości oraz z czego właściwie jest wytwarzany?

Krzew, z którego wytwarza się ten olejek, nosi nazwę Simmondissia chinensis. Naturalnie pochodzi z rejonów USA – tereny California oraz pustynia Sonara (południowo-zachodnie Stany Zjednoczone i północny Meksyk). Krzew nie wygląda estetycznie i nie przykuwa uwagi niczym nadzwyczajnym. Do zakwitu potrzeba mu dużej ilości wody, którą pozyskuje dzięki silnej siatce korzeni sięgających głęboko w ziemię. Jeżeli pora suszy przedłuża się, roślina gubi wszystkie liście i nie zakwitnie. Jednak potrzeba by kilku lat bez deszczu by roślina umarła całkowicie, dlatego też pojedyncze egzemplarze potrafią mieć nawet 200 lat. Sam olej otrzymuje się z nasion krzewu, które znajdują się we wnętrzu owocu.

Olej uzyskany z nasion jojoby jest wyjątkowy z uwagi na jego skład. Różni się on od wszystkiego, co pochodzenia roślinnego i zwierzęcego było do tej pory stosowane. W składzie oleju z jojoby znajdziemy:
1.    skwalen, czyli zaliczany do lipidów węglowodów nienasocony, który jednak nie jest tłuszczem. Sam skwalen ma szereg właściwości, m.in. działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne, opóźnia procesy starzenia
2.    kwasy tłuszczowe na czele z palmitanianem cetylu (występuje również w głowie kaszalota!)
3.    fitosterole, czyli sterole roślinne
4.    witamina A, witamina E, witamina F
5.    alkohole nasycone i nienasycone
Z chemicznego punktu widzenia olej jojoba jest esterem bezzapachowym, ale jeżeli chodzi o właściwości to są one porównywalne do właściwości tranu wieloryba. Naturalnie wytworzony nie musi być w żaden sposób dodatkowo oczyszczany, nie zmienia swoich właściwości w wyniku ogrzania i nie psuje się – może być przechowywany w pierwotnej formie nawet przez ponad 20 lat.

Właściwości olejku
Olejek jojoba oczywiście wykorzystuje się w kosmetyce. W związku z dużym podobieństwiem między olejkiem, a ludzkim sebum potrafi je w pewien sposób zastąpić w przypadku cery suchej i z tendencją do zmarszczek. W przypadku cery tłustej i z tendencją do wyprysków, olejek jojoba reguluje produkcję sebum i ogranicza je. Dzięki wpływowi olejku na produkcję sebum jest on środkiem odmładzającym, skóra pozostaje gładka i napięta.

Olejek jojoba działa też uzdrawiająco w przypadku problemów z łupieżem, trądzikiem, łuszczycą czy egzemą – łagodzi stany zapalne dzięki działaniu antybakteryjnemu i delikatnie nawilża.


To nie koniec właściwości naturalnego olejku z jojoby. Dodatkowo działa jak filtr przeciwsłoneczny o faktorze 4 i wpływa na ładny, oliwkowy kolor opalenizny i podtrzymuje ją.

To, co sprawia, że olejek z jojoby jest tak wyjątkowy, to również jego wysoka zgodność ze skórą ludzką. To właśnie dlatego olejek tak dobrze wchłania się przez skórę, włosy i paznokcie. Preparat wnika głęboko i regeneruje komórki, odżywia je. Olejek nie wywołuje alergii i pozwala na szybsze gojenie się ran.

Zastosowanie olejku z jojoba


Olejek można stosować w czystej postaci jako dodatek do normalnie używanych kosmetyków lub bezpośrednio do ciała, twarzy, dłoni, stóp, paznokci. Olejek sprawdza się do roczesywania włosów lub do wykończenia fryzury (niewielka ilość sprawi, że włosy będą się mniej elektryzowały, a jednocześnie nie przetłuszczą się).
Olejek jojoba jest chętnie stosowany jako środek do masaży oraz jako preparat przedłużający trwałość olejków aromaterapeutycznych.
Stosuje się go również przy produkcji kosmetyków. Dzięki takiemu dodatkowi kosmetyk naturalnie zachowuje dłuższą zdatność do użycia, przejmuje również praktycznie wszystkie właściwości samego olejku (olejek jest bardzo odporny na obróbkę termiczną).
Jednak pielęgnacja to nie wszystko! Olejek z powodzeniem używany jest jako smar, substancja zapobiegająca korozji metali, zabezpiecza produkty ze skóry i z drewna. Używa się go też do produkji substancji zwalczających szkodniki.
Olejek jojoba nie jest jadalny i nie jesteśmy w stanie go strawić, mimo to jednak może być z powodzeniem wykorzystywany w kuchni do gotowania i smażenia. Nie przekazuje on żadnych kalorii, nie pali się podczas smażenia.

Dlaczego olejek jojba jest drogi?

Niestety, mimo wielu zastosowań i naprawdę cudownych właściwości, nie każdy decyduje się na zakup olejku. Często czynnikiem zniechęcającym nie jest brak wiedzy czy wiary w działanie, a właśnie cena. Warto uświadomić sobie, że koszt determinowany przez sam krzew, który potrzebuje aż dwóch lat żeby wydać owoce. Niestety nawet wtedy tych owoców nie ma wiele. Popyt rośnie, a ilość olejku nie zwiększa się przez co jego cena również rośnie. Na szczęście prognozy zakładają zwiększanie się ilości olejku na rynku.