Problemy intymne
Współżycie jest bardziej pożądanym elementem związku dzięki temu, że jest to temat intymny. Nie należy jednak wstydzić się swoich problemów łóżkowych. Mężczyźni mogą cierpieć na zbyt wczesny lub zbyt późny wytrysk, brak erekcji czy popędu seksualnego. Człowiek cierpi na różne schorzenia i bez podjęcia właściwych kroków, problem nie rozwiąże się, a może się nawet pogłębić. Zazwyczaj dolegliwość leży w psychice pacjenta. Przeżycia takie jak nieudane inicjacja seksualna, gwałt czy molestowanie w dzieciństwie, sprawiają, że na samą myśl o zbliżeniu u partnera lub partnerki pojawia się strach. Problem ten najczęściej dotyczy kobiet.
Charakterystyka i przyczyny pochwicy
Pochwica to dolegliwość, na którą cierpi około 15% kobiet. Przytoczona ilość jest jedynie orientacyjną, ze względu na wstyd wielu dziewcząt przed wyznaniem swojego problemu. Polega on na automatycznym zaciskaniu się mięśni pochwy w taki sposób, że wprowadzenie członka jest niemożliwe. Ze względu na dotychczasowe życie seksualne kobiety, wyróżnia się pochwicę pierwotną i wtórną. Ta pierwsza występuje u dziewic i powoduje, że nawet przeprowadzenie badania ginekologicznego nie jest wykonalne. Drugi rodzaj dolegliwości dotyczy kobiet, które mają już za dobą stosunki. W tym przypadku wziernik lub tampon może zostać zaaplikowany w pochwie. Współżycie seksualne jest jednak niemożliwe. Przyczyną problemu jest przesadny strach przed bólem lub wpajane od dzieciństwa poglądy. Kobieta mogła być uczona, że seks jest kwestią niemoralną, że mężczyzna pragnie tylko wykorzystać partnerkę lub, że podczas stosunku odczuwa się niesamowity ból. Pochwica bierze się również z braku akceptacji własnego ciała, zbyt grubej błony dziewiczej lub nieprawidłowo usytuowanej macicy.
Metody leczenia
Masturbacja jest najczęściej zalecanym sposobem leczenia. Ma to na celu poznawanie własnego ciała i uświadomienie sobie z jakimi uczuciami wiąże się stosunek seksualny. Zaleca się aby penetracja odbywała się na początku samodzielne, a później z udziałem partnera. W czasie terapii ważna jest również konsultacja z psychologiem. Czasem pacjentka zażywa leki przeciwbólowe, przeciwlękowe czy rozkurczające. Pomimo, że terapia jest długotrwała, pochwice można wyleczyć. Pamiętajmy, że nie warto tłumaczyć się wstydem i narażać związku na niepowodzenia. Seksuolog nie wyśmieje nas, zrozumie problem i rozpocznie leczenie.
Angelika Szejn Powyższy artykuł powstał przy współpracy ze specjalistami z poradni DENTeam z Częstochowie. |