Jelitówka lub grypa żołądkowa
Jeśli ból pojawił się nagle, umiejscowiony jest pośrodku ciała, na wysokości żołądka, towarzyszą mu skurcze, nudności, biegunka lub wymioty, najprawdopodobniej mamy do czynienia z grypą żołądkową. W większości przypadków przyczyną takiego bólu brzucha jest wirusowe zakażenie przewodu pokarmowego. Stan, którego doświadczamy jest daleki od przyjemnego, jednakże niegroźny jeżeli nie dojdzie do odwodnienia. W takim przypadku, sięgając po leki przeciwbólowe lub rozkurczowe dobrze jest sięgnąć po sprawdzone rozwiązanie, np. Buscopan: http://www.nabolbrzucha.pl/bol-i-skurcze-brzucha/przyczyny.html.
Kolka żółciowa lub zapalenie wątroby?
Doświadczasz bardzo silnego bólu pośrodku brzucha, promieniującego do pleców lub prawego boku? Towarzyszą mu torsje i silne nudności oraz gazy? Może to być atak kolki żółciowej. Taka sytuacja to już nie przelewki, może być zagrożeniem dla życia. Przyczyną bólu jest zatkanie przewodów żółciowych, co grozi upośledzeniem całego układu pokarmowego. Bardzo częstą przyczyną bólu brzucha mogą być problemy z wątrobą lub trzustką. Jeśli ból jest umiejscowiony w prawej, górnej części brzucha, jest raczej tępy, nie mija pomimo sięgania po środki przeciwbólowe, a towarzyszą mu ciemny stolec lub zażółcone gałki oczne, najprawdopodobniej mamy do czynienia z wątrobą. Gdy zauważamy rozjaśnienie stolca i nasilenie objawów po spożyciu pokarmów – przyczyną jest trzustka. Stanów zapalnych tych organów nie można bagatelizować.
Nietolerancja pokarmowa
Ból pojawia się po spożyciu określonego pokarmu? Niekoniecznie od razu, nietolerancja często daje o sobie znać, kiedy spożyte jedzenie znajduje się nie w żołądku, tylko w jelitach – nawet następnego dnia. Jeśli jednak uda się zauważyć zależność między bólem brzucha a konkretnymi pokarmami, możemy wnioskować, że przyczyną jest alergia lub nietolerancja pokarmowa. W takich stanach częstymi objawami towarzyszącymi jest biegunka, śluz w stolcu, wzdęcia, gazy oraz naprzemienne biegunki i zaparcia. Brzuch odczuwany jest jako bolesny, twardy.
Zespół jelita wrażliwego
Czasami zdarza się tak, że ból brzucha nie ma żadnej medycznej ani fizjologicznej przyczyny. Gdy tak się dzieje, do głosu należy dopuścić stany psychologiczne i emocjonalne. Silny, długotrwały stres, niska odporność emocjonalna, wrażliwość na krytykę i opinię środowiska czy ciężka praca to tylko nieliczne z przyczyn bólu brzucha o podłożu psychogennym, zwanego zespołem jelita wrażliwego. W przypadku tego schorzenia doświadczamy naprzemiennych biegunek i zaparć oraz częstych, nie bardzo silnych bólów brzucha, niezależnych od spożytych pokarmów. Niestety, na tą chorobę medycyna jeszcze nie wymyśliła skutecznego lekarstwa.