Każda forma wypoczynku
Co można robić nad morzem? Niemal wszystko. W nadmorskim kurorcie na pewno odnajdą się miłośnicy beztroskiego leniuchowania, bo na plaży można spędzać całe dnie, a jeśli pogoda nie dopisuje, pozostają atrakcje hotelowe, które rekompensują przymusową rezygnację z wylegiwania się na kocyku. Na brak zajęć narzekać nie będą też osoby ceniące sobie aktywny tryb życia. Do wyboru jest pływanie, żeglowanie, surfing, nurkowanie, wędkowanie, siatkówka plażowa, trekking, jazda na rowerze. Możliwości jest całe mnóstwo, a większość ośrodków wypoczynkowych zapewnia odpowiedni sprzęt sportowy oraz pomoc doświadczonych instruktorów. Morze słynie także z licznych imprez kulturalnych – w sezonie organizowane są przeróżne festiwale i zawody sportowe, można też zwiedzać okoliczne zabytki, np. muzea urządzone na historycznych statkach albo latarnie morskie.
Morze to zdrowie!
Nie bez powodu tak wiele sanatoriów i ośrodków rehabilitacyjnych znajduje się tuż nad morzem. Klimat w tym miejscu wyjątkowo sprzyja zdrowiu i to każdej porze roku. Morze Bałtyckie słynie przede wszystkim z wysokiej zawartości jodu w powietrzu, a jest to pierwiastek niezwykle ważny dla ludzkiego organizmu. Najwyższe jego stężenie jest podczas sztormu, dlatego nawet podczas brzydkiej pogody można spędzić swój urlop bardzo produktywnie, spacerując po plaży i wdychając jod. Morze jest też świetnym miejscem na wakacje dla alergików, ponieważ wiatr wiejący od morza jest wolny od alergenów. Zaletą morskiego klimatu jest również jego działanie wzmacniające i regenerujące – organizm nieprzyzwyczajony do morskiej pogody zaczyna funkcjonować na zwiększonych obrotach, co usprawnia wiele procesów życiowych i znakomicie hartuje. Do tego woda morska jest wartościowym, naturalnym kosmetykiem, ponieważ ma w swoim składzie wiele cennych składników mineralnych, które podczas kąpieli są wchłaniane przez skórę.
Jak wybrać lokalizację?
Morze to jednak bardzo szerokie pojęcie i nie każda miejscowość w takiej lokalizacji jest automatycznie godna uwagi. Warto szukać miejsc położonych blisko plaży, ale i trochę na uboczu, tak by mieć zapewnioną ciszę i bliższy kontakt z naturą. W Polsce dobrym miejscem na taki spokojny relaks jest chociażby Półwysep Helski, który mimo niezbyt wielkiej powierzchni oferuje fantastyczne warunki i sporo ciekawych, ustronnych miejsc. Ze znalezieniem wygodnego noclegu nie ma żadnych kłopotów, bo mamy na przykład komfortowy hotel w Juracie albo urokliwe kempingi położone tuż przy linii brzegowej Bałtyku, z kolei osoby ceniące sobie bardziej rozrywkowe wakacje powinny wybierać hotele w większych, popularnych kurortach nadmorskich, które zapewniają nie tylko dostęp do plaży, ale i wszelkie wielkomiejskie atrakcje.