Czym jest niepłodność?
Warto wiedzieć, że problemy z poczęciem dziecka nie zawsze oznaczają niepłodność, a przyczyn tego zjawiska może być bardzo wiele, nawet czynniki psychogenne, czyli obawa przed posiadaniem dziecka, kryjąca się w podświadomości. Często też pary niepokoją się, jeśli mimo współżycia bez stosowania antykoncepcji ciąża u kobiety nie występuje, ale nie musi to od razu oznaczać problemów z niepłodnością, ale na przykład choroby, które uniemożliwiają poczęcie w danym czasie.
Nie zawsze są one poważne, może to być na przykład endometrioza u kobiet, którą leczy się stosunkowo łatwo i kiedy tylko usunie się ten czynnik, można będzie począć dziecko. Problemy z płodnością mogą też powodować nałogi, a także nadwaga lub nadmierna chudość. Ogólnie uważa się, że o niepłodności można mówić, kiedy para współżyje ze sobą 3-4 razy w tygodniu bez zabezpieczenia i przez rok nie pojawia się ciąża.
Metody leczenia
Najbardziej popularną metodą leczenia niepłodności jest zapłodnienie in vitro, które jest de facto alternatywą dla normalnego zapłodnienie, a nie sposobem wyleczenia problemu, najważniejszy jest jednak fakt, że dzięki temu można mieć dziecko. Taką formę stosuje się jednak dopiero wówczas, gdy problem niepłodności nie daje się wyleczyć w inny sposób.
Można stosować na przykład stymulację jajników u kobiety lub spermatogenezy u mężczyzn, a nawet udrażniać przewody rozrodcze u obu płci jeśli powodem niepłodności jest ich niedrożność, za pomocą zabiegów chirurgicznych. Kluczowa dla leczenia jest więc prawidłowa diagnoza postawiona po poddaniu badaniom obojga partnerów.