Jak zatem wybrać osłonę wierzchnią i na co zwrócić uwagę, wybierając konkretny model? Tych kilka wskazówek powinno ułatwić Ci dokonanie wyboru.
Hardshell czy softshell?
Te dwie nazwy z całą pewnością słyszałeś. Odnoszą się one do dwóch sposobów podejścia do zimowego okrycia. Dawniej – hardshell oznaczało 3-warstwowy system ochrony: od bielizny termoaktywnej, przez warstwę ocieplającą (wykonaną choćby z tkaniny polarowej), po membranową kurtkę. Softshell miał być oddychającą tkaniną, która łączyłaby wszystkie te funkcje.
Obecnie jednak ten podział rozumiemy nieco inaczej. Hardshellem określa się kurtki – membrany, które zapewniają skuteczną barierę przed wilgocią i wiatrem. Wymagają zawsze docieplenia. Softshell zaś to niezwykle praktyczna, odporna na wiatr tkanina, która dobrze dopasowuje się do większości warunków klimatycznych. Bardzo dobrze sprawdzi się w niemal każdej pogodzie – od tej wiosenno-letniej, aż po jesienno-zimową, przy nieznacznym dociepleniu.
Pod kurtkę softshellową zakładamy jedynie termoaktywną bieliznę i zwykłą koszulkę funkcyjną – nie potrzebujemy polara czy grubego swetra. A to oznacza znacznie większy komfort na trasie. Gdy zaś temperatura jest niższa – wystarczy grubsza bielizna termiczna lub docieplenie.
Kiedy więc przyda się kurtka membranowa? Gdy wiesz, że czeka Cię wędrówka w naprawdę trudnych warunkach: na silnym wietrze i intensywnym śniegu lub deszczu – nic nie zabezpieczy przed wilgocią tak dobrze, jak membrana.
Na co jeszcze zwrócić uwagę, wybierając kurtkę na zimę?
Skoro już wiemy, że softshell to jedno z ciekawszych rozwiązań, pozostaje dookreślić, jakie jeszcze parametry mają znaczenie. Wymieńmy te najważniejsze:
- typ membrany – dzisiejsze softshelle membrany posiadają, a te najpopularniejsze to DWR – zabezpieczenie przed wilgocią i wiatrem, czy windstopper – zwiększająca odporność softshella jedynie na wiatr;
- rozmiar – kurtka softshellowa musi być dobrze dopasowana do Twojego ciała: ani nie za luźna, ani nie za szeroka. Upewnij się, że zmieści się pod nią warstwa ewentualnego docieplenia na zimę;
- system dopasowania – czyli kieszenie i inne elementy, które zwiększą funkcjonalność kurtki;
- tak zwana oddychalność – a więc to, jak wiele pary wodnej może przepuścić 1 m2 materiału na dobę;
- grubość tkaniny – znajdziesz ultralekkie softshelle, idealne na wiosnę i lato, jak i te nieco grubsze, na chłodniejsze dni.
I jeszcze jedna istotna rzecz: wybierając kurtkę do zadań specjalnych postaw na sprawdzonego producenta. Inwestując w dobrą markę, wybierasz okrycie wierzchnie, które nie zawiedzie Cię przez wiele sezonów, pozwalając w pełni cieszyć się urokami aktywności outdoorowej również w chłodne dni.