Co robić w momencie największego nasilenia bólu?
Przede wszystkim odpoczywać. Trzeba dać sobie przynajmniej jedną dobę na regenerację sił w łóżku, w wygodnej pozycji. Aby uśmierzyć ból można przyjąć doustne leki przeciwbólowe. Istotne jest także oddziaływanie miejscowe na chorą okolicę ciała, np. poprzez zimne okłady lub leki w postaciach do stosowania na skórę np. chłodzący żel z substancją przeciwzapalną i przeciwbólową do miejscowego, objawowego leczenia bólu np. w ograniczonych postaciach stanów zapalnych tkanek miękkich. Zaletą leków miejscowych jest stosunkowo niskie wchłanianie ogólnoustrojowe oraz minimalne ogólnoustrojowe skutki uboczne.
Jakie leczenie stosować po ustąpieniu ostrego bólu?
Niezwykle istotne znaczenie w leczeniu zachowawczym rwy kulszowej przypisuje się fizykoterapii i rehabilitacji. Wczesne wdrożenie zabiegów i ćwiczeń zapobiega wystąpieniu bólu przewlekłego. Terapia powinna być dopasowana indywidualnie do każdego chorego, na podstawie jego stanu zdrowia, sprawności, oczekiwanych efektów leczenia oraz z uwzględnieniem wszelkich przeciwwskazań do zabiegów. Przykładowe techniki fizykoterapeutyczne stosowane w rwie kulszowej to przezskórna elektrostymulacja (TENS), ultradźwięki czy krioterapia. Nie wolno zapominać o ćwiczeniach fizycznych, które powinny być dobrane przez specjalistę i regularnie wykonywane przez chorego także w domu.
Dla kogo operacja?
Szacuje się, że operacji wymaga do 10% osób cierpiących na rwę kulszową. Wskazaniami do jej przeprowadzenia są przede wszystkim niedowłady w obrębie nóg, zaburzenia czucia w kończynach dolnych lub w okolicach krocza, zaburzenia oddawania moczu czy bóle niedające się opanować lekami. Zdarza się, iż objawy ucisku na nerw kulszowy pojawiają się w związku z obecnością ropnia w kanale kręgowym, guzem lub niestabilnym złamaniem kręgosłupa. Te sytuacje także zazwyczaj wymagają leczenia zabiegowego. U znacznej większości pacjentów skarżących się na ostre objawy, operacja powoduje szybkie, całkowite pozbycie się bólu związanego z drażnieniem nerwu kulszowego. Pozostali chorzy deklarują znaczną poprawę w zakresie odczuwanych dolegliwości.
Jakie nawyki powinna mieć osoba cierpiąca na rwę kulszową?
Osoba cierpiąca na rwę kulszową powinna dbać o kręgosłup i prawidłową postawę. Należy unikać schylania się, podnoszenia ciężarów, skłonów, przeprostów kręgosłupa oraz długiego przebywania w pozycji wymuszonej. Trzeba wystrzegać się wstrząsów i wibracji. Warto pamiętać o ćwiczeniach wzmacniających mięśnie brzucha i mięśnie przykręgosłupowe. Osobom z nadwagą bądź otyłością zaleca się redukcję masy ciała.