Tortellini to nie tylko urocza nazwa dla maleńkich pierożków nadziewanych specjalnościami włoskiej kuchni, ale przede wszystkim danie o niezwykłej tradycji i ciekawej legendzie. Tortellini w brodo, czy też bardziej swojsko brzmiące pierożki w rosole, to tradycyjny włoski niedzielny obiad. Może warto zrezygnować z powszechnego bywalca polskich obiadów, jakim jest kotlet schabowy z porcją ziemniaków i spróbować wprowadzić pyszną śródziemnomorską tradycję u nas?
Nazwa tortellini to liczba mnoga od tortellino, co w wolnym tłumaczeniu oznacza małe ciasto. Pod tą wdzięczną nazwą ukrywają się okrągłe kluseczki, nadziewane w podobny sposób jak ravioli. Nadzienie to często kompozycja mięsa i warzyw, grzybów bądź serów, ostatnio popularny stał się również farsz szpinakowy. Mięso stosowane do wypełnienia małych pierożków to najczęściej delikatna cielęcina i drób, bądź nieco bardziej wyrazista wieprzowina. Tylko niewielu producentów, np. AGNESI, sięga po najwyższą półkę – słynną szynkę prosciutto crudo i ser grana padano. Takie nadzienie to absolutna kwintesencja kuchni śródziemnomorskiej. Surowa szynka to jeden z najznamienitszych produktów spośród wszystkich środziemnomorskich wyrobów. Oprócz niepowtarzalnego smaku i aromatu ceniona jest za najmniejszą zawartość tłuszczu spośród wszystkich włoskich wędlin. Ponadto jest źródłem białek i witamin, takich jak np. B1, potrzebnych do regeneracji tkanek.
Drugim równie wyśmienitym nadzieniem tortellini z oferty AGNESI jest Grana Padano. To lekki, półtłusty ser o zawartości tłuszczu około 28%. Ze względu na swoje wartości odżywcze i zawartość białka jest łatwo przyswajalny przez organizm, dlatego polecany jest zarówno dzieciom, osobom starszym jak i aktywnym sportowcom. Historia Grana Padano sięga roku 1000, kiedy to mnisi Cystersi z Opactwa Chiaravalle leżącego w Dolinie rzeki Pad wyprodukowali nowy, oryginalny gatunek sera wykorzystując nadmiar pozostałego mleka. W ten sposób powstał granulowany ser Grana Padano. Nazwa pochodzi od słowa grana, co w języku włoskim znaczy ziarno, granulki, natomiast Padano - to region, z którego pochodzi.
Kuchnia włoska to niewyczerpane źródło legend, mitów i opowieści. Również z tortellini wiąże się niebywała historia. Legenda głosi, że zostały uformowane na wzór pępka samej bogini miłości Wenus. Wedle podania, przybyła ona do zajazdu w Bolonii, by spotkać się z Jupiterem. Kucharz nie mógł powstrzymać się od podejrzenia zjawiskowej urody bogini przez dziurkę od klucza, spostrzegł jednak przez mały otwór wyłącznie jej pępek.
Widok ten tak silnie zauroczył i zainspirował młodego włoskiego kucharza, że ku czci Wenus, niczym wytrawny rzeźbiarz uformował tortellini na kształt pożądanego obiektu. Inna wersja tej legendy głosi, że działo się to w Castelfranco Emilia i że podglądana była Lukrecja Borgia. Niezależnie od tego, czyj pępek był pierwowzorem pierożków, goszczą one do dzisiaj na włoskich stołach, a teraz również na polskich.
AGNESI – Festaiola Tortellini z szynką Prosciutto Crudo i serem Grana Padano – opakowanie 250 g kosztuje 7,83 PLN.