Jakie leki są odpowiednie dla dzieci?
Popularną grupą leków stosowaną przy przeziębieniu są NLPZ, czyli niesteroidowe leki przeciwzapalne. Działają przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwgorączkowo. Wśród nich rekomendowany dla dzieci już od 3. miesiąca życia jest ibuprofen. Co ciekawe, popularny wśród dorosłych NLPZ kwas acetylosalicylowy, można podawać dzieciom dopiero po 12 roku życia. U młodszych chorych może wystąpić bowiem tzw. zespoł Reye’a, czyli niebezpieczna choroba zagrażająca zdrowiu i życiu. Powszechnie stosowanym lekiem o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym jest paracetamol. Jest on odpowiedni dla dzieci od 3. miesiąca życia. Wartym wypróbowania wyrobem medycznym jest spray do nosa Quixx Grip-protect z formułą Carragelose®. Tworzy barierę na powierzchni błony śluzowej dróg oddechowych i ogranicza wnikanie wirusów przeziębienia do organizmu. Dzięki temu może być stosowany wspomagająco w leczeniu infekcji wirusowych górnych dróg oddechowych.. Jest przeznaczony dla dorosłych i dzieci powyżej 1. roku życia. U maluchów od 2. roku życia, które mają problemy z odkrztuszaniem wydzieliny, można zastosować syrop z ambroksolem, którego działanie powoduje, że wydzielina staje się bardziej płynna.
Jakie domowe sposoby sprawdzą się u dzieci?
Odpoczynek w łóżku, pożywny posiłek i gorąca herbata z pewnością pozwolą szybciej wrócić do zdrowia. Ważny jest także sen w komfortowych warunkach. Sypialnia powinna być przewietrzona i cicha, a pościel czysta i świeża. Jeżeli dziecko gorączkuje, powinno mieć zapewnioną odpowiednią ilość płynów do picia. Podwyższona temperatura ciała sprzyja wzmożonej potliwości, a przez to może prowadzić do odwodnienia.
Czy przeziębione dziecko może chodzić do przedszkola lub szkoły?
Nie jest to wskazane. Po pierwsze dlatego, że podczas zdrowienia ważny jest wypoczynek w spokojnych warunkach. Dziecko powinno zostać w domu, wyspać się i nie wykonywać żadnych męczących czynności. Drugim powodem, dla którego chory maluch nie powinien uczestniczyć w zajęciach szkolnych i przedszkolnych jest to, że może zarażać wirusem koleżanki i kolegów. Minimalny czas, jaki dziecko powinno pozostać w domu to 3-4 dni. Wszystko jednak zależy od nasilenia objawów i samopoczucia.
Jak można unikać przeziębienia?
Powinniśmy uczyć dzieci, że zdrowie w dużej mierze zależy od naszych nawyków. Ważna jest zdrowa dieta, bogata w witaminy i minerały. Nie bez znaczenia jest także odpowiednia ilość snu i regularna aktywność fizyczna. Prostym nawykiem, który może uchronić nas przed wieloma chorobami, jest dokładne mycie rąk. Należy to robić z pomocą wody i mydła po przyjściu z dworu, po zabawie ze zwierzętami, po skorzystaniu z toalety i przed każdym posiłkiem. Pamiętajmy też o doborze garderoby do warunków atmosferycznych. W chłodne dni dobrze sprawdzi się metoda ,,na cebulkę”.