Przyjrzyj się różnym roletom
Przede wszystkim, musisz wiedzieć, że rolety-zewnętrzne dzielą się na różne rodzaje. Za standardowe i najczęściej wykorzystywane rozwiązanie uważa się rolety natynkowe, które znane są także pod nazwą elewacyjnych. Posiadają one obudowę z aluminium, natomiast ich pancerz (inaczej pokrywa rewizyjna) mieści się z przodu kasety. Tę ostatnią należy przytwierdzić do muru lub też zamontować we wnęce okna. Co ważne, ten rodzaj rolet nadaje się do montażu w gotowych budynkach. Występują w bardzo szerokiej palecie barwnej, dlatego łatwo znaleźć rozwiązanie idealne dla siebie. Dobrze też, jeśli pancerz będzie miał wypełnienie z pianki poliuretanowej, która zapewnia doskonałą izolację cieplną.
Istnieją również rolety podtynkowe. W ich przypadku obudowa jest tworzona z aluminium, natomiast pokrywę montuje się od dołu skrzynki. Kaseta musi zostać przytwierdzona przed oknem – służy do tego charakterystyczna wnęka. Ten rodzaj rolet trzeba uwzględnić jeszcze przed stworzeniem budynku, ponieważ konieczna jest ingerencja i ich zewnętrzna zabudowa.
A co z bezpieczeństwem?
Wszystkim tym, którzy kupują rolety zewnętrzne po to, by zwiększyć swoje bezpieczeństwo, poleca się raczej wersje antywłamaniowe. Wbrew pozorom, nie wszystkie rolety zewnętrzne są roletami antywłamaniowymi. Oczywiście, w pewnym stopniu również chronią przed włamywaczami, ale nie są tak pewnym wynalazkiem jak wersje specjalnie do tego przeznaczone. Taka roleta jest przede wszystkim bardziej wytrzymała i posiada elementy o większym przekroju od zwykłych egzemplarzy. Wieszaki rolety, po tym, jak zostanie całkowicie opuszczona, ulegają zablokowaniu, dzięki czemu intruz w żaden sposób nie może się przedostać do środka.
Co z funkcjonalnością?
Nie trudno sobie wyobrazić, jak ciężkie, przy swojej konstrukcji i rozmiarze, bywają rolety zewnętrzne. Właśnie dlatego popularne rozwiązanie to wybór rolety z napędem elektrycznym. Obecnie można zamontować taki napęd w dwóch wersjach – przewodowej, gdy mechanizm rolet uruchamia się za pośrednictwem przycisku, do którego prowadzi kabel, oraz bezprzewodowej.