Rodzaje klimatyzatorów ze względu na sposób montażu
Oferta urządzeń chłodzących jest szeroka, a jedną z najważniejszych kwestii jest sposób montażu. Klimatyzator przenośny można przestawiać z miejsca na miejsce w zależności od tego, które pomieszczenie ma zostać schłodzone. Urządzenia tego typu charakteryzują się niską ceną, ale dość wysokim poziomem hałasu. Modele przenośne są wyposażone w specjalną rurę wyrzutową – umieszczaną w uchylonym oknie lub otworze wentylacyjnym, którą wydostaje się na zewnątrz ciepłe powietrze. Klimatyzator przenośny to wydatek od około 200 zł do nawet kilku tysięcy.
Drugim typem urządzeń są modele stacjonarne – montowane na stałe w pomieszczeniu. Mogą to być klimatyzatory ścienne umieszczane w niewielkiej odległości od sufitu, kasetowe montowane w sufitach podwieszanych, czy podłogowe. Najczęściej są to modele typu split, co oznacza, że składają się z dwóch elementów: jeden z nich znajduje się w pomieszczeniu i chłodzi powietrze, a drugi na zewnątrz – zamontowany na ścianie budynku, dachu lub postawiony na ziemi (balkonie). Element poza pomieszczeniem ma za zadanie odprowadzać gorące powietrze. Dwie części są ze sobą połączone za pomocą cienkich miedzianych rurek, a montażem urządzenia musi zająć się specjalista. Są to klimatyzatory, które zajmują mało miejsca, dobrze chłodzą pomieszczenia i są energooszczędne, co więcej, większość modeli jest również sterowana za pomocą pilota – nie trzeba wstawać z kanapy, by zmniejszyć temperaturę. Na klimatyzator split trzeba przeznaczyć od 2500 do nawet 10000 złotych, a przykładowe modele urządzeń można obejrzeć tutaj.
Cechy dobrego klimatyzatora
Urządzenie chłodzące ma pracować w blokowym mieszkaniu, dlatego bardzo istotnym parametrem jest poziom emitowanego hałasu. Cicha rozmowa to około 35 dB, warto sprawdzić jaką wartość wskazuje producent w specyfikacji technicznej konkretnego modelu. Klimatyzatory przenośne, które pracują w zakresie 35-56 dB, są uznawane za głośne. Kolejnym, istotnym wskaźnikiem przy wyborze modelu klimatyzatora jest jego moc chłodnicza, którą wylicza się, mnożąc wielkość schładzanego pomieszczenia x 100, przykładowo: dla standardowego dużego pokoju o wymiarach 16 metrów kwadratowych klimatyzator powinien mieć moc chłodniczą 1,6 Kw. Istotne jest również, by urządzenie było sterowane za pomocą pilota, a także miało możliwość regulacji temperatury i tryb auto.
Warto wiedzieć – klimatyzator z filtrem do mieszkania w bloku
Wybierając model do pracy w bloku, warto wziąć pod uwagę filtry powietrza i wybrać urządzenie, w którym zastosowano komponenty wysokiej jakości. Jest to bardzo ważne, ponieważ klimatyzator najczęściej nie pobiera powietrza z zewnątrz, a to znajdujące się w pomieszczeniu obfituje w alergeny, pyłki i drobinki kurzu. Filtr może być używany przez jeden okres chłodniczy. Po tym czasie należy go umyć lub wymienić.
Upalne lata powodują, że klimatyzatory są coraz chętniej kupowane i montowane w blokowych mieszkaniach. Przed zakupem urządzenia warto zastanowić się, jakie cechy są kluczowe i szukać modelu, który spełni oczekiwania. Czasami lepiej przeznaczyć większe środki na zakup, a później korzystać z szerokiego zakresu możliwości technicznych wybranego urządzenia chłodzącego.