W okresie jesienno-zimowym brak słońca, niskie temperatury i utrudniony dostęp do świeżych warzyw i owoców powoduje obniżenie samopoczucia. Sprawdź, jak dbać o siebie w tym okresie, aby cieszyć się dobrym zdrowiem i pozytywnym nastrojem.
Witamina D - klucz do dobrego samopoczucia
W okresie jesienno-zimowym częstym problemem jest niedobór witaminy D. Dzieje się tak dlatego, że kąt padania promieni słonecznych w okresie od października do marca jest zbyt niski, aby umożliwić organizmowi wytworzenie tej substancji. Witamina D jest syntetyzowana przez skórę dzięki promieniowaniu UV, dlatego w słoneczne, letnie dni wystarczy kilkunastominutowa ekspozycja na słońce, aby zapewnić odpowiednią podaż tego mikroelementu.
W okresie zimowym warto suplementować witaminę D, gdyż bardzo trudno dostarczyć je w odpowiedniej ilości wraz z pożywieniem. Witamina D odpowiada za liczne procesy zachodzące w organizmie, które są kluczowe dla dobrego samopoczucia. Badania pokazują, że jej odpowiedni poziom w organizmie pozwala zapobiec depresji, chorobom kości, bezsenności, zaburzeniom metabolizmu oraz ogólnemu pogorszeniu samopoczucia.
Zdrowo się odżywiaj
W okresie jesienno-zimowym trudno o świeże warzywa i owoce, jednak nie oznacza to, że należy zupełnie wykluczyć je z diety. Omijaj z daleka takie warzywa, jak pomidory czy ogórki, które są w tym okresie pozbawione wartości odżywczych. Zamień je na kiszonki, jarmuż, brokuły, cytrusy, mrożonki oraz warzywa bulwiaste i korzenne, na które jest sezon właśnie zimą.
Dietę uzupełnij o tłuste ryby i oleje roślinne, które pomogą organizmowi przyswoić witaminy. Dodatkowo, takie pokarmy jak nabiał, tłuste ryby i żółtka jaj zawierają pewne ilości witaminy D, dlatego szczególnie zimą warto uzupełniać o nie jadłospis. Pełne witamin warzywa i owoce obecne w jesienno-zimowej diecie znacznie poprawią twoje codzienne samopoczucie.
Spędzaj czas na powietrzu i dbaj o oświetlenie
Jeśli chcesz cieszyć się silną odpornością oraz dobrym samopoczuciem, jak najwięcej czasu spędzaj na świeżym powietrzu. Nawet, jeśli pogoda za oknem nie sprzyja wychodzeniu, przynajmniej trzy razy w tygodniu wyjdź na spacer. W ten sposób nie tylko się dotlenisz i wystawisz na światło dzienne, ale też zahartujesz organizm.
Częstym powodem zimowego obniżenia nastroju jest nie tylko niedobór witaminy D, ale także niedostateczna ekspozycja na światło dzienne. Zadbaj o odpowiednie oświetlenie mieszkania i często przebywaj na świeżym powietrzu, a uda ci się zminimalizować ten problem.