Gąbeczki są szczególnie narażone na namnażanie się bakterii. Dlatego muszą być właściwie czyszczone, abyś codziennie sięgała po czyste akcesorium. Odpowiednie mycie uchroni przed skutkami bakteryjnego nadkażenia skóry. Choć bywa mozolne i nie należy do najłatwiejszych, bezsprzecznie jest koniecznością. Sprawdź, czym skutecznie pozbyć się resztek produktów kosmetycznych.
Czyszczenie gąbek z produktów o lekkiej konsystencji
Rodzaj środka do czyszczenia gąbeczek jest uzależniony od rodzaju kosmetyku, którego używasz. Jeśli stawiasz na lekkie kremy BB, podkłady o delikatnym kryciu czy produkty mineralne, wystarczy, że użyjesz delikatnego szamponu do mycia włosów. Warto zwrócić uwagę na jego jakość – dobrze sprawdzą się te bez dodatku SLS.
Jak usunąć cięższy podkład?
Nakładasz cięższe podkłady, o suchych i trwałych formułach? Produkty te są wyjątkowo trudne do usunięcia z powierzchni gąbki. Ich konsystencja zastyga, staje się ciężka do zmycia i wymaga zastosowania odpowiednich substancji myjących. Jak umyć akcesoria do makijażu, które miały kontakt z produktem tego typu? Bazą do czyszczenia powinien być produkt oleisty, z małą zawartością wody. Tłuszcz sprawia, że łatwiej rozpuścić w nim cięższe zabrudzenia od podkładu. Do mycia możesz użyć np. olejku do demakijażu, który upora się z pierwszą warstwą zabrudzeń. Następnie, wyczyść gąbeczkę delikatnym mydełkiem o naturalnym składzie lub antybakteryjnych właściwościach. „Wykąp” ją pod bieżącą wodą w powstałej pianie, która zmyje olej połączony z zabrudzeniami. Czynność powtarzaj do czasu, aż gąbka będzie czysta, a woda – bezbarwna.
Pod jaką wodą myć gąbeczkę?
Unikaj strumienia gorącej wody, która może zniszczyć strukturę gąbki. Akcesoria do makijażu tego typu są wyjątkowo wrażliwe na działanie temperatury. Mocz gąbeczkę w letniej wodzie, a spłukuj chłodną. Istotne jest, aby dokładnie ją wysuszyć – wilgoć może doprowadzić do namnażania się bakterii i grzybów, szkodliwych dla skóry.