Wielka Brytania ukazana w konwencji satyry społeczno-politycznej. Premier Jack Barker konsekwentnie realizuje plan walki z wszelkimi anomaliami. Dla odszczepieńców (kryminalistów, nieudaczników, otyłych, itp.) tworzy Strefy Zamknięte. Na internowanie skazuje również Rodzinę Królewską.
Karol wraz ze swą ukochaną Kamilą zamieszkują w Strefie Kwiatowej. Syn Królowej zajmuje się gospodarstwem: dogląda psów, usiłuje pertraktować z leniwymi kurami, często chadza do sklepu „ Wszystko za funta”, którego właściciel nie szczędzi kąśliwych uwag pod jego adresem. Kamila zaś nałogowo pali tanie papierosy.
Tymczasem nowo ustanowione prawo „ Jeden pies w gospodarstwie” godzi w Rodzinę Królewską, zwłaszcza w księcia Karola, tak przywiązanego do gromady czworonogów.
Królowa abdykuje na rzecz najstarszego potomka. Nieoczekiwanie jednak zjawia się nowy pretendent do tronu − nieślubny syn Karola.
Królowa Camilla to nie tylko pisarskie fantazjowanie, lecz także nieretuszowany portret Brytyjczyka.
Sue Townsend ironizuje, kąsa, odbrązawia pomniki, a wszystko to czyni z ogromnym wdziękiem i humorem.
Rodzinę Windsorów znamy wszyscy, ale czy na pewno wszystko o niej wiemy?
Satyra społeczna Townsend może być okrutna, ale polityczne fantazje autorki sprawiają, że jest to jednocześnie książka niezwykle wiarygodna, nieprawdopodobnie realistyczna i zabawna.
„Sunday Times”
Uczta dla fanów Townsend, przede wszystkim odniesienia literackie i motyw świadomości klasowej.
„The Telegraph”
Najbardziej komiczna książka tego roku. Nie przychodzi mi do głowy nic równie śmiesznego.
Jeremy Paxman, BBC